Londyn docenił przewodników niewidomych biegaczy

 

Londyn docenił przewodników niewidomych biegaczy


Opublikowane w czw., 07/02/2019 - 15:02

Organizatorzy London Marathon po rozmowach z Królewskim Instytutem Niewidomych (Royal National Institute of Blind People) zmienili zdanie w sprawie roli przewodników niewidomych biegaczy.

Na początku roku przedstawiciele RNIBP dopatrzyli się, że według zapisów regulaminu, biegacze wspierający na trasie niewidomych zawodników nie otrzymują medali. Działo się dlatego, że przewodnicy nie byli oficjalnymi uczestnikami biegu. Chociaż wykonywali ogromną pracę i dzięki nim start niewidomych maratończyków w ogóle był możliwy, sami nie mogli liczyć na miejsce na liście startowej, koszulkę finiszera czy inne atrybuty uczestnika London Marathon. W poprzedniej edycji biegu w takiej sytuacji znalazło się ok. 50 osób.

Po miesiącu rozmów, organizatorzy London Marathon wydali oświadczenie, w którym zmieniają swoje stanowisko. Przewodnicy niewidomych biegaczy, będą biegli z chipem, więc ich czas będzie znany, a do tego znajdzie swoje miejsce na liście wyników. Wprawdzie nad formą prezentacji wyników trwa jeszcze praca, ale decyzje już są. Teraz trzeba się zastanowić, jak wyeksponować wyniki, by były powiązane z wynikami biegacza niewidomego, którego wspierał przewodnik. Przewodnicy mogą również liczyć na medal i koszulkę. W tym roku staną się oficjalnymi uczestnikami London Marathon.

- Wiemy, jak ogromne korzyści fizyczne i psychiczne przynosi bieganie i jesteśmy zdeterminowani, aby inspirować wszystkich biegaczy bez względu na niepełnosprawność, wiek, wiarę czy demografię. Chcemy zrobić wszystko, co tylko możemy, aby wesprzeć każdego, kto zdobył upragnione miejsce na liście startowej - czytamy w oświadczeniu organizatorów londyńskiego maratonu.

Przewodnicy mimo tych dodatkowych korzyści, pozostają częścią biegu zawodnika, którego wspierają. Jeśli więc niewidomy biegacz zrezygnuje ze startu, miejsce na liście straci także przewodnik.

Przypomnijmy, podczas tegorocznego maratonu w Londynie odbędą się w randze Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Maratonie, a medale zostaną rozdane w trzech kategoriach - T12 - osób niewidomych i niedowidzących, T46 - osób po amputacji ręki powyżej łokcia i T54 - wózków sportowych.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce