Magdalena Stefanowicz wicemistrzynią świata nastolatek na 100 m!

Magdalena Stefanowicz wicemistrzynią świata nastolatek na 100 m!Wielki sukces zawodniczki MKS MOSM Bytom. Niespełna 17-letnia sprinterka zdobyła w Nairobi srebrny medal mistrzostw świata. Złoto przegrała o zaledwie 0,003 sekundy.

Przed mistrzostwami Polka nie była kandydatką do medali. Miejsce na listach światowych w tym roku dawało jej nadzieje na wejście do finału. W Nairobi od początku biegała jednak bardzo szybko – w eliminacjach miała czwarty czas, w półfinale trzeci (i nowy rekord życiowy – 11.69 s), a w finale pobiegała jeszcze lepiej. Była dosłownie o włos od złotego medalu. Na metę wpadła w takim samym czasie – 11,62 – co Mizgin Ay. O wygranej Turczynki zdecydował fotofinisz. Była szybsza o 0.003 sekundy.

- Nie spodziewałam się tego totalnie. Jestem bardzo szczęśliwa i się cieszę – tylko tyle była w stanie wypowiedzieć Stefanowicz kilka minut po sukcesie. 

Tak wyglądała kolejność zawodniczek na mecie. Polka w białej bluzce i czerwonych spodenkach. 

Magda Stefanowicz lekkoatletykę uprawia od sześciu lat. Jej pierwszym trenerem jeszcze w szkole podstawowej nr 54 w Bytomiu by Dariusz Laksa znany z charytatywnych pomysłów w tym m.in. z biegania w garniturze. Późnej kiedy trafiła do MOS Bytom trenował ją Jan Widera, obecnie wiceminister sportu. Od tego roku Stefanowicz prowadzi Krzysztof Kotuła – jest z nią w Kenii.

- To właściwie jest pierwszy start w międzynarodowej imprezie i od razu medal – cieszy się Janusz Szczyrk, trener koordynator lekkiej atletki w MOS MOSM Bytom. – Sukcesem było to, że uzyskała kwalifikacje na 100 m i 200 m. Ona potrafi mobilizować się na ważne zawody i tak było teraz. Dobrze się wstrzeliła w sygnał startowy.

Złoty medal była bardzo blisko, dlatego… - Jest mały niedosyt. Magda wiedziała, że faworytką jest Jamajka [Kevona Davis] i na niej się skupiła. A Turczynka była dwa tory dalej. Gdyby biegły obok siebie, Magda nie wypuściłaby złota – uważa Janusz Szczyrk.

Polka do końca walczyła o złoty medal. Tak wyglądał finał kobiet na 100 m.

W piątek Stefanowicz rozpoczęła walkę o medal na 200 m. W biegu eliminacyjnym była druga i z piątym czasem (24,33 s) awansowała do półfinału.

 

AK

Fot. ©Getty Images for IAAF


Polecamy również:


Podziel się: