Maraton na Cyprze. Tylko który? Przebiegliśmy wszystkie


Opublikowane w pt., 09/03/2018 - 13:52

Cypr, trzecia z największych wysp Morza Śródziemnego. Jako kraj plasuje się na 163. miejscu na świecie a jego powierzchnia jest nieco mniejsza od naszego najmniejszego województwa opolskiego. Wyspa zadziwiająca, bo podzielona między różne kraje (jadąc przez nią można trafić na terytorium Turcji albo Wielkiej Brytanii!), egzotyczna, ciepła i… zaskakująco bliska. Dzięki coraz tańszym i bezpośrednim lotom staje się celem podróży coraz liczniejszej rzeszy Polaków. Również tych, których wciągnęła „turystyka maratońska”.

Obecnie na Cyprze odbywają się trzy duże maratony uliczne: w Pafos, Limassol i Larnace. Do 2012 roku swój maraton miała także stolica, czyli Nikozja. Organizatorzy stołecznej imprezy nie poddają się jednak i zapowiadają wielki powrót biegu na jesień tego roku. Na razie brak szczegółów. Pewne jest jednak to, że trudno będzie im dogonić pozostałe biegi, które mogą poszczycić się wysoką frekwencją lub długą historią. Rozgrywany w Pafos Cyprus Marathon świętował właśnie dwudziestolecie.

Każdy z biegów jest inny, choć mają kilka cech wspólnych. Przede wszystkim na trasach zawsze jest ciepło lub gorąco, bo to cecha cypryjskiego klimatu. Po drugie wysoką frekwencję imprezy nabijają uczestnicy biegów towarzyszących, których jest kilka lub kilkanaście razy więcej niż samych maratończyków. Cypryjczycy lubują się zwłaszcza w biegach firmowych, w których startują wraz z kolegami z pracy, lekkim krokiem pokonując 5 km. Uczestnikami maratonów są zazwyczaj zagraniczni zawodnicy, którzy na Cypr przylatują z całego świata. W debiutującym w listopadzie Larnaka Marathon wystartowały dwa tysiące osób. 1200 pokonało 5 km biegu firmowego a maraton zaledwie… 75 osób.

Czy warto wybrać się na Cypr, żeby przebiec maraton? Z pewnością, dla widoków, biegu w zupełnie innym klimacie i zasmakowania atmosfery tych wyjątkowych maratonów, na które zjeżdżają się zawodnicy z całego świata. Jest ich sporo, ale przodują te na ciepłych wyspach. Tam większość biegnie dla przyjemności, niektórzy odhaczają kolejną wyspę i kraj na liście, prawie nikt nie spina się na życiówki. Chodzi o doświadczenie, widoki, ludzi poznanych na trasie, międzynarodowe przyjaźnie…

Który maraton wybrać? Przetestowaliśmy osobiście wszystkie trzy a ich charakterystykę zebraliśmy w punktach tak, by ułatwić wybór.

TERMINY:

LOGICOM Cyprus Marathon - pierwsza niedziela marca (4.03.2018)

OPAP Limassol Marathon - trzecia niedziela marca (18.03.2018)

Radisson Blu Larnaka International Marathon - trzecia niedziela listopada (18.11.2018)


HISTORIA, FREKWENCJA, REKORDY:

LOGICOM Cyprus Marathon - 20. edycja biegu; ponad 2 500 uczestników, w tym 352 maratończyków

  • Rekordy trasy: 2:33:03 (Salameh Al Aqra, JOR; 2005)

OPAP Limassol Marathon - 13. edycja biegu; w 12. ok 10 000 uczestników, w tym 353 maratończyków

  • Rekordy trasy: 2:13:29 (Moses Kangogo, KEN; 2005), 2:38:56 (Natalya Sergeyeva, RUS; 2005)

Radisson Blu Larnaka International Marathon - 2. edycja biegu; w 1. ok. 3 500 uczestników, w tym 75 maratończyków

  • Rekord trasy: 2:58:22 (Giorgos Trofi, 2017), 3:27:57 (Liubov Sych, 2017).

MIEJSCE, DOJAZD:

LOGICOM Cyprus Marathon Pafos/Paphos (zachodnie wybrzeże) - pełne starożytnych zabytków miastko, w którym znajduje się lotnisko, jednak obecnie większość tanich linii lata do Larnaki na wschodnim krańcu wyspy (ok. 130 km). Dojazd jest możliwy autobusami intercity lub wypożyczonym samochodem.

OPAP Limassol Marathon Limassol/Lemesos (południowe wybrzeże) - typowo turystyczna miejscowość położona w połowie drogi między Pafos i Larnaką. Dojazd autobusami intercity lub samochodem.

Radisson Blu Larnaka International Marathon Larnaca/Larnaka (południowo-wschodnie wybrzeże) - historyczne miasto Kition. Dojazd z lotniska jest zdecydowanie najlepszy – autobusem miejskim zajmuje kilkanaście minut.


KOSZTY:

LOGICOM Cyprus Marathon - 65 euro

OPAP Limassol Marathon - od 36 (early birds) do 60 euro (full price)

Radisson Blu Larnaka International Marathon - stała opłata 30 euro


PAKIETY STARTOWE:

Wszystkie obejmują elektroniczny pomiar czasu, napoje na trasie oraz medal na mecie.

LOGICOM Cyprus Marathon - koszulka techniczna unisex, chusta wielofunkcyjna, plecak-worek, żel energetyczny, ulotki

OPAP Limassol Marathon - plecak-worek, czapka, próbki żelu chłodzącego i masła orzechowego, bony na pasta party i piwo na mecie, dwa żele energetyczne, baton, mapa, ulotki. Koszulki biegu są dostępne w sklepie internetowym oraz biurze zawodów wraz z innymi gadżetami (ręczniki, chusty, bluzy) i są dodatkowo płatne.

Radisson Blu Larnaka International Marathon - koszulka techniczna unisex, plecak-worek, brelok, długopis, batonik, ulotki


TRASY:

LOGICOM Cyprus Marathon - trasa jest liniowa. Start biegu odbywa się z Petra tou Romiou, czyli miejsca narodzin Afrodyty, zlokalizowanego na wybrzeżu ok. 26 km od Pafos. Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport autokarami, które odjeżdżają z okolic zamku w Pafos. Tam też zlokalizowana jest meta.

Trasa zdecydowanie nie jest płaska, ma sporo podbiegów, zwłaszcza w pierwszej części. Są trzy agrafki, jedna dość uciążliwa – biegnie się trzykrotnie ten sam odcinek drogi, mijając i wyprzedzając zawodników, którzy są kilka kilometrów przed/za nami. Pierwsza połowa, po wybrzeżu jest bardzo widokowa. Duży plus za atrakcyjne lokalizacje startu i mety (start przy plaży, tuż obok największej atrakcji wyspy, meta przy średniowiecznym zamku). Niestety druga połowa biegu jest nieciekawa widokowo. Organizatorzy nie zatrzymują ruchu kołowego ba trasie, co bywa meczące, zwłaszcza w centrum Pafos (końcówka trasy). Punkty z wodą co 3 km.

OPAP Limassol Marathon - start i meta ulokowane są w tym samym miejscu, na promenadzie będącej wizytówką miasta (Molos). Trasa prowadzi w większości wzdłuż wybrzeża, niestety tam i z powrotem dokładnie tak samo, przez większość trasy mija się zawodników biegnących w drugą stronę. W wielu miejscach widok na morze przesłaniają nowoczesne hotele i restauracje, przez co mamy wrażenie, że biegniemy w centrum miasta. Jest jedna agrafka, kilka podbiegów przed/po nawrocie. Punkty z wodą co 2,5 km. Ruch samochodowy jest wyłączony.

Radisson Blu Larnaka International Marathon - start i meta ulokowane w tym samym miejscu, na deptaku przy słynnej plaży Finikoudes. Trasa składa się z dwóch pętli, jest niemal całkowicie płaska i interesująca widokowo. Początek pętli prowadzi przez uliczki miasta, potem, poza miastem, mijamy słynne słone jeziora z pierwszymi flamingami, które przylatują tutaj na zimę, sady, pustkowia i drobne zabudowania. Jest jedna agrafka, ale całkiem przyjemna – punkt nawrotu znajduje się przy robiącym ogromne wrażenie meczecie Hala Tekke. Punkty z wodą co 2,5 km, organizatorzy patrolują trasę na rowerach, pilnując właściwego nawodnienia zawodników. Ruch jest wyłączony.


BIEGI TOWARZYSZĄCE:

LOGICOM Cyprus Marathon - półmaraton, 10 km, 5 km Fun Race.

OPAP Limassol Marathon - półmaraton, 10 km, 5 km Fun Race, 1 km Youth Race oraz 5 km Corporate Race dzień przed maratonem.

Radisson Blu Larnaka International Marathon - półmaraton, 10 km, 5 km, 5 km Corporate Race, 1 km biegu dla dzieci oraz 1 km Family Race (startują całe rodziny, bez ograniczeń wiekowych).


STRONY IMPREZ:

LOGICOM Cyprus Marathon: https://logicomcyprusmarathon.com/

OPAP Limassol Marathon: www.limassolmarathon.com

Radisson Blu Larnaka International Marathon: http://larnakamarathon.com/en/homepage


WIĘCEJ INFORMACJI:

LOGICOM Cyprus MarathonTUTAJ 

OPAP Limassol MarathonTUTAJ 

Radisson Blu Larnaka International Marathon: TUTAJ

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce