Maraton w Mae Sai z chłopcami uratowanymi z jaskini [WIDEO]


Opublikowane w pon., 24/06/2019 - 08:57

Rok temu świat z zapartym tchem śledził losy 12 młodych piłkarzy, którzy utknęli ze swoim trenerem w jaskini Tham Luang. Podnoszący się poziom wody, odciął im drogę do wyjścia i zagrażał ich życiu. Akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem i po 9 nocach chłopcy zostali wydobyci na powierzchnię.

W pomoc drużynie zaangażowali się ratownicy z całego świata. Jeden z nich, ultramaratończyk Saman Kunon, zginął pokonując 4-kilometrowy zalany odcinek, zaopatrując chłopców w jedzenie i picie.

Akcja, chociaż zakończyła się sukcesem, przyniosła w okolicy wiele zniszczeń. Jednak wydarzenia sprzed roku zmieniły cały region z rolniczego na turystyczny. Turyści chcą zobaczyć na własne oczy miejsce, które obserwowali w telewizji. To pozwoliło zmienić źródło dochodów mieszkańców okolicy, którzy teraz prowadzą sklepy z pamiątkami i inne typowo turystyczne towary. Nowa sytuacja postawiła przed lokalną społecznością nowe wyzwania finansowe

Celem uporządkowania najbliższego sąsiedztwa jaskini zaczęto zbierać fundusze. Jednym ze sposób na wzbogacenie konta poświęconemu rewitalizacji jaskini był maraton w Mae Sai, który odbył się w niedzielę 23 czerwca, dokładnie rok po pierwszych doniesieniach o sytuacji młodych piłkarzy.

W biegach na 10 i 6 km oraz wyścigach kolarskich na 54 i 24 km wzięło udział 4 000 osób. Wśród biegaczy znaleźli się również chłopcy uwolnieni z jaskini. Z 12-osobowej grupy, na udział w biegu zdecydowało się 9 piłkarzy i ich trener.

Cała dwunastka cieszy się dobrym zdrowiem, jednak 3 z nich unika publicznych wystąpień i kontaktów z mediami.

IB

źródło: Associated Press


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce