Maraton z neutralną emisją dwutlenku węgla? W Paryżu twierdzą, że to możliwe

 

Maraton z neutralną emisją dwutlenku węgla? W Paryżu twierdzą, że to możliwe


Opublikowane w pon., 18/11/2019 - 12:29

Czy maraton, w którym startuje ponad 49 tys. osób zużywający 24 tony bananów i 600 tys. butelek wody może być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla? Takie zadanie już trzy lata temu postawili przed sobą organizatorzy maratonu w Paryżu i według ich informacji, osiągnęli cele związane z ochroną środowiska. Wiosną tego roku stali się pierwszym neutralnym maratonem.

Po stronie samej organizacji było 5 proc. emisji gazów cieplarnianych, reszta była wynikiem podróży biegaczy na start. Tej ostatniej części nie da się kontrolować, ale można ją zrekompensować innymi działaniami. W Paryżu ta rekompensata odpowiadająca 25 000 tonom CO2 polegała na poprawie warunków życia mieszkańców wiejskich terenów Kenii. Konkretnie, Kenijczycy otrzymali piece, które wymagają mniej drewna do spalania. W ten sposób udało się ochronić 2400 hektarów lasu. Przy okazji posadzono również nowe drzewa. Od trzech lat, co roku organizatorzy we współpracy z organizacjami charytatywnymi sadzą 140 tys. drzew i ograniczają przy doborze materiałów, konieczność ich ścinania.

Tych działań jednak biegacze na trasie nie widzą. Dla nich bardziej namacalne są wysiłki, by zredukować negatywny wpływ na środowisko samej imprezy. Wszystkie pojazdy używane do obsługi biegu są elektryczne. Wszystkie śmieci poddawane są recyclingowi, dotyczy to zarówno jedzenia, butelek wody, jak i porzucanych przez biegaczy ubrań. Tych ostatnich jest niemało. Od 2017r. zebrano 4,3 tony. Nie bez znaczenia są również koszulki zrobione z materiałów z odzysku i logistyka maratonu, która przewiduje jak najmniej transportu. 100 proc. produktów będzie pochodziło od lokalnych dostawców. Po biegu zostają również kilogramy niezużytego jedzenia. Chociaż odpady spożywcze trafiają do kompostownika, to nadająca się jeszcze do spożycia żywność jest przekazywana do banku żywności.

W Paryżu zapisy na edycję 2020 jeszcze trwają. 44 edycja biegu odbędzie się 5 kwietnia 2020r.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce