Maratończycy o 6 rano, finały w sesjach porannych. Znamy terminarz IO w Tokio


Opublikowane w czw., 18/04/2019 - 11:18

O 6 rano wystartuje olimpijski maraton w Tokio. W Polsce to będzie godz. 23, ale dzień wcześniej. Opublikowano harmonogram startów lekkoatletów w najważniejszej imprezie czterolecia.

Lekkoatletyka w programie 32. Igrzyska Olimpijski w Tokio zagości od 31 lipca. Wtedy to do gry wejdą - i to dosłownie - uczestnicy chodu na 20 km mężczyzn. Ich start zaplanowano na 5:30 czasu lokalnego. 2 sierpnia wystartuje maraton kobiet, a ostatniego dnia igrzysk, czyli 9 sierpnia, bieg maratoński mężczyzn.

Start i meta biegu nawiązującego do antycznej idei zmagań, znajdować będzie się na Stadionie Olimpijskim.

Olimpijski maraton w Tokio po atrakcyjnej, turystycznie trasie

Przez kilka dni w stolicy Japonii rozegrane zostanie kilkanaście pasjonujących sesji.

Na prośbę MKOL, program igrzysk nieco różnić będzie się od poprzednich. Część, finałów odbywać będzie się już w sesji porannej. Dzięki temu pasjonującą walkę o medale będą mogli zobaczyć widzowie we wszystkich strefach czasowych. Rano o trofea powalczą m.in. uczestnicy biegu na 110 m ppł, 400 m ppł czy też kulomiotki.

Medale w większości konkurencji, w tym w tym biegach długich, zostaną rozdane wieczorem. Wyjątkiem jest wspomniany maraton, którego start zaplanowano na możliwie jak najwcześniejszą porę. Chodzi tu o stworzenie najlepszych jak warunków dla biegaczy i biegaczek. Lekko nie będzie, bo sierpień jest najgorętszym miesiącem w roku w Japonii. Temperatury przekraczają zwykle 30 stopni, do tego dochodzi duża wilgotność.

Eliminacje i finały rozłożone zostały również tak, by umożliwić start w więcej niż jednej konkurencji. Nie dojdzie więc do sytuacji jak podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Berlinie, gdy bieg na 400 m i sztafeta 4 x 400 m rozgrywane były w odstępie półtorej godziny. Finały 4 x 400 m kobiet i mężczyzn odbędą się 8 sierpnia. Dzień wcześniej rozegrany zostanie finał indywidualny kobiet. Nowość w programie Igrzysk, czyli sztafeta mieszana 4 x 400 m, wystartuje 1 sierpnia.

Pełny program startów dostępny jest TUTAJ.

Ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio nastąpi 24 lipca 2020 roku. Olimpijski płomień wraca do stolicy Japonii po 56 latach. Wtedy w Tokio złoto zdobył Legendarny Etiopczyk Abebe Bikila, z czasem 2:12:21. Biegacz zasłynął z bosego występu na Igrzyskach w Rzymie (cztery lata przed Tokio), w którym sięgnął po pierwsze złoto olimpijskie w maratonie dla swojego kraju. Panie na swój pierwszy maratoński start musiały poczekać do 1984 roku.

Walka o medale i wysokie miejsca to dopiero melodia przyszłości. Póki co trwa walka o minima. W tym roku obowiązuje podwójny system kwalifikacji: światowy ranking i minima. Te ustalone przez IAAF w maratonie wynoszą 2:11:30 dla mężczyzn i 2:29:30 dla kobiet. Póki co tylko Karolina Nadolska wypełniła światowy wskaźnik, zajmując trzecie miejsce w maratonie hanowerskim z czasem 2:27:43.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce