Maratończyk Lekkoatletą Roku 2018 IAAF! Eliud Kipchoge - najlepszy!


Opublikowane w śr., 05/12/2018 - 10:20

Eliud Kipchoge, rekordzista świata w maratonie Lekkoatletą Roku IAAF. To pierwszy biegacz rywalizujący na królewskim dystansie, który dostąpił prestiżowego wyróżnienia.

Ten sezon należał do 34-letniego Kenijczyka. Wiosną zawodnik NN Running Team wygrał Maraton Londyński z czasem 2:04:17. Jesienią zwyciężył w Berlinie, ustanawiając fenomenalny rekord świata - 2:01:39. Kipchoge poprawił rekord aż o 78 sekund - tak dużego progresu wyników na dystansie 42,195 km nie zanotowano od 1967 roku.

W dowód uznania, Kipchoge został wybrany Maratończykiem Roku 2018 w plebiscycie Międzynarodowego Stowarzyszenia Maratonów i Biegów Ulicznych AIMS. Wyróżnienie to otrzymał po raz czwarty rzędu. Ale w walce o nagrodę IAAF miał poważnych konkurentów: Francuza Kevin Mayera, który tego samego dnia co Kenijczyk pobił rekord świata w dziesięcioboju, oraz Szweda Armanda Duplantis - mistrza Europy w skoku o tyczce i rekordzistę świata juniorów w tej konkurencji.

Nagroda IAAF dla Eliuda Kichoge - Kenijczyk odebrał wyróżnienie podczas wtorkowej gali IAAF - w Monako, to ogromne wyróżnienie dla biegów maratońskich. Wcześniej żaden z przedstawicieli biegów ulicznych nie dostąpił tego zaszczytu. W 2014 roku w finałowej trójce nagrody znalazł się były rekordzista świata na królewskim dystansie Dennis Kimetto, niemniej nagrodę otrzymał Francuz Renaud Lavillenie.

Z kolei w 2016 i 2017 roku w finałowej trójce znalazł się Brytyjczyk Mo Farah, ale za wyniki i tytuły zdobyte na bieżni. Wcześniej trzy razy nagrodę odbierali Etiopczycy Kenenisa Bekele (2004, 2005) i Haile Gebrselassie (1998), znów, za swoje dokonania na stadionach świata. Bekele zadebiutował w maratonie w 2015 roku, a Gebrselassie w 2002.

Kipchoge jest drugim w historii Kenijczykiem, który otrzymał nagrodę IAAF. W 2010 wyróżniony został specjalista od biegów średnich - David Rudisha. Najwięcej nagród otrzymał Jamajczyk Usain Bolt – aż sześć.

Wśród pań nagrodę IAAF otrzymała Kolumbijka Caterina Ibarguen - specjalistka w trójskoku, zwyciężczyni dwóch finałów Diamentowej Ligi (w skoku w dal i w trójskoku), oraz złota medalistka Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów.

Dodajmy, że wśród pań nagrodę odbierała już maratonka. W 2002 roku zaszczytu dostąpiła Brytyjka Paula Radcliffe, za pobicie w Chicago ówczesnego rekordu świata 2:17:18. Jak wiemy, później jeszcze poprawiła ten wynik na 2:15:25 (Londyn 2003).

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce