Maratony na świecie: Estonia kameralnie, z sauną… i skarpetkami w pakiecie!


Opublikowane w pt., 08/03/2019 - 11:59

Parnawa to miasto nieznane, jednak ma za sobą wielką historię. Przez lata było potęgą, rywalizując z Tallinem i Rygą o miano największego portu w tej części Bałtyku. Dzisiaj to raczej popularny estoński kurort, w którym można połączyć plażowanie z aktywnym wypoczynkiem. Starówka pełna urokliwych, kolorowych domków z drewna, piaszczyste plaże, muzea, dzika przyroda granicząca z zabudowaniami. To tylko część atrakcji, które oferuje miasto.

W maju w pobliskim miasteczku Vändra odbędzie się maraton. Raczej kameralny, jak na polskie warunki, ale dobrze przygotowany. W pakiecie, jak na ten rejon Europy przystało, otrzymamy między innymi wejście do sauny. Poza tym piękny medal i… skarpetki kompresyjne CompressSport, tytularnego sponsora imprezy.

Lokalizacja miasta nie jest może komfortowa na weekendowy wypad z Polski, ale już na długi majowy weekend… Zwiedzanie można połączyć z wypadem do stolicy, pięknego Tallina, skąd szybko można przepłynąć do Finlandii, nawet na jeden dzień w Helsinkach. Można też zobaczyć mniejsze miejscowości, które ukrywają się między niezwykle zielonymi i dzikimi przestrzeniami. Z pewnością nie będziemy się nudzić.

TERMIN

46st Vändra Marathon odbędzie się 4.05.2019 r. o godz. 11:00.

POGODA

W Vändra panuje klimat umiarkowany zimny. W maju średnia temperatura wynosi tylko 10 stopni Celsjusza. Oczywiście, bywa cieplej i słonecznie. Jednak opady są tutaj częste i znaczne, więc warto być przygotowanym na taką ewentualność.

TRASA

Start i meta będą na stadionie Vändra. Trasa poprowadzi ulicami w kierunku miejscowości Türi i z powrotem. Jest asfaltowa i raczej płaska. Organizatorzy przygotują siedem punktów odżywczych (5 km, 10 km, 15 km, 21 km, 26 km, 31 km and 36 km.)

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 6 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Jednocześnie z maratonem wystartuje półmaraton. Odbędą się także biegi na dystansach 8 i 16 km.

ZAPISY

Rejestracja jest otwarta, więcej informacji na TEJ stronie. Do końca marca za start w maratonie zapłacimy 30 euro, później cena wzrośnie do 35. Koszt udziału w odbywającym się równolegle półmaratonie to 25/30 euro.

W pakiecie numer startowy oraz skarpetki firmy CompressSport. Na mecie każdy uczestnik otrzyma medal i dyplom. Przysługuje mu także ciepły posiłek oraz darmowe wejście do sauny.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty

WYJAZD

Dotarcie do Parnawy nie jest najłatwiejsze z powodu braku bezpośrednich połączeń. Można wybrać lot do Tallina i dalej podróżować wynajętym samochodem (praktyczna opcja) lub komunikacją zbiorową (autobus jedzie 2 h 15 min, kosztuje 7 euro). Jednak z Warszawy do Parnawy jest mniej niż 900 km i 11 godzin jazdy. Warto rozważyć wyjazd na długi majowy weekend z przystankami na przykład w Kownie (lub Wilnie, jeśli dołożymy nieco kilometrów) i Rydze. Przy okazji jednego weekendu możemy zwiedzić stolice trzech a nawet czterech państw (jeśli wybierzemy się w rejs do Helsinek).

KOSZTY POBYTU

Za nocleg w okolicy, bliższej lub dalszej, zapłacimy od 150 do 450 zł (dwuosobowy pokój lub apartament z pełnym wyposażeniem). Wszystko zależy od tego czy będziemy mieli do dyspozycji samochód – wtedy można wybrać tani nocleg położony nieco dalej.

W Estonii obowiązuje euro. Ceny są wyższe niż w Polsce, jednak w niewielkich miejscowościach nie odczujemy tej różnicy bardzo boleśnie. Za posiłek w taniej restauracji zapłacimy od 6 do 11 euro, w nieco lepszej do 20 euro.

INNE BIEGI

Jesienią odbywa się maraton w Tartu (nasza zapowiedź) a we wrześniu maraton w Talinnie.

Strona Vändra Marathon: www.mispo.ee/Vandra-Marathon

KM


Polecamy również:


Podziel się: