Maratony na świecie: Gran Canaria - najcieplejszy zimowy maraton w Europie

 

Maratony na świecie: Gran Canaria - najcieplejszy zimowy maraton w Europie


Opublikowane w śr., 04/01/2017 - 09:19

Gran Canaria Maratón to idealna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za bieganiem w zimowych warunkach. Jest ciepło, wokół rosną palmy, widoki zapierają dech w piersiach. Jest egzotycznie i nie tak drogo, jak się może wydawać. A do tego styczniowy termin pozwala skorelować wyjazd z feriami szkolnymi i urządzić sobie rodzinny urlop na Wyspach Kanaryjskich.

Gran Canaria Marathon jest najcieplejszym zimowym maratonem w Europie. Z pewnością zasłużył na to miano, bo w minionej edycji temperatura podczas biegu sięgała 28 stopni Celsjusza! Ale spokojnie, był to najcieplejszy styczeń na wyspie od wielu lat a upały o tej porze roku nie należą tutaj do normy. Średnia temperatura w tym okresie to 19 stopni i dokładnie tyle wynosiła podczas edycji maratonu w 2015 roku.

Wysp Kanaryjskich nie trzeba nikomu zachwalać. O urlopie na Teneryfie albo Gran Canarii marzy wielu. Ale dlaczego warto pobiec tam maraton? Przede wszystkim dlatego, że można doskonale połączyć urlop z wyjazdem na maraton (lub krótszy bieg). O ile Gran Canaria w sezonie wakacyjnym kojarzy się z tłumami, to styczniowy maraton jest, jak na polskie warunki, kameralny. Startuje w nim zwykle od 400 do 650 osób. Przyjeżdżają za to z całego świata, atmosfera jest więc niezwykła. Podobnie jak doping – tego, jak żywiołowo potrafią kibicować Hiszpanie po prostu trzeba doświadczyć na własnej skórze. Kolejny atut to interesująca trasa, która po wprowadzonych w tym roku zmianach jeszcze zyska. Organizatorzy uprościli ją (albo dosłownie wyprostowali) i jeszcze zmniejszyli różnicę wysokości. Zrezygnowali też z dwóch pętli.

BIEG

Będzie to ósma edycja maratonu na trzeciej co do wielkości z Wysp Kanaryjskich. W poprzedniej edycji wystartowało 650 osób. Rekord trasy ustanowił w 2015 roku Kenijczyk Pharis Kimani, który wbiegł na metę z czasem 2:14:39. Zwycięzca siódmej edycji Julius Korir był o zaledwie 4 sekundy od rekordu sprzed roku (2:14:43). Organizatorzy spodziewają się kolejnego rekordu w 2017 roku, gwarantując szybszą trasę. Kobietą, która do tej pory najszybciej pokonała trasę Gran Canaria Marathon jest Etiopka Sasho Insermu (2:34:56 w 2015 r.). W ostatniej edycji maratonu tylko jedna kobieta złamała granicę trzech godzin (Finka Elina Junnila 2:57:44).

Jednocześnie z maratonem odbywa się półmaraton, bieg na dystansie 10 km oraz biegi dla dzieci na dystansach zależnych od wieku (Mini Marathon). Dzień wcześniej startuje darmowy trzykilometrowy bieg 3K Gran Canaria Accesible, który łączy wszystkich, także niepełnosprawnych uczestników.

TERMIN

Tegoroczna edycja maratonu odbędzie się 22 stycznia. Start maratonu i półmaratonu zaplanowano na godzinę 8:30 na ulicy Industrial José Sánchez Peñate. Bieg na dystansie 10 km rozpocznie się w tym samym miejscu o 11:30. Biegi dzieci oraz bieg wspierający fundację Gran Canaria Accesible zaplanowano na sobotę 21 stycznia.

POGODA

Średnia temperatura stycznia to na Gran Canarii 19 stopni. Jak pokazują dotychczasowe edycje maratonu, można się spodziewać takich warunków podczas biegu (o ile nie zakładamy rekordowego ciepła jak przed rokiem). Nie jest optymalna temperatura do biegania a sprawę utrudnia dodatkowo przeskok z mroźnej polskiej zimy w prawie letnie warunki.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce