Maratony na świecie: Luksemburg dla nocnych marków


Opublikowane w sob., 06/01/2018 - 10:38

Lubisz biegać nocą? To właśnie po zmierzchu osiągasz najlepsze wyniki? W takim razie ten bieg jest odpowiednim wyborem. Night Marathon Luxembourg to wyjątek na mapie europejskich biegów. Odbywa się w stolicy, przyciąga kilkanaście tysięcy zawodników, gwarantuje urozmaiconą trasę, setki kibiców i niezapomniane wrażenia. A to wszystko nocą. Oświetlona starówka jednej z najpiękniejszych europejskich stolic, rozległe, ciche i kwitnące w maju parki miejskie, festiwal samby odbywający się w tym samym czasie, morze kibiców – mieszkańców miasta i turystów.

Organizator daje nam do wyboru królewski dystans i jego połowę. Co więcej, wyboru można dokonać aż do ostatniej chwili, czyli… już w czasie biegu. To kolejny ewenement, by na tak sporej imprezie pozostawiano zawodnikom tak dużą dowolność. Przy okazji rejestracji można też zamówić koszulkę finiszera, która co roku jest projektowana specjalnie na wydarzenie i zawiera jakiś zabawny slogan.

Co jeszcze przemawia za startem w Luksemburgu? To tak nietypowy i niewielki kraj, że po prostu warto go odwiedzić. Cała populacja Luksemburga to 570 tysięcy osób, czyli trzy razy mniej niż mieszka w samej tylko Warszawie. Wybór biegów na terenie tego wielkiego księstwa nie jest zbyt duży. Nocny maraton jest właściwie jedynym znaczącym biegiem na królewskim dystansie.

TERMIN

13. ING Night Marathon Luxembourg odbędzie się 12.05.2018 o 19:00.

POGODA

Klimat Luksemburga jest umiarkowany. Średnia temperatura w maju to 12,5 stopnia, choć bywa i 18 stopni. Wieczorem z pewnością będzie nieco chłodniej. Warunki do biegania są idealne, o ile nie spadnie deszcz. Niestety, opady w tej części Europy są dość spore.

TRASA

Szczegółowa trasa pozostaje tajemnicą. Organizatorzy zapewniają jednak, że będzie bardzo urozmaicona. Ma przebiegać zarówno przez zabytkową starówkę, jak i zielone obszary miasta. Tradycją jest, że na całej długości trasy tłumnie gromadzą się kibice.

Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin. Półmaratończycy będą mieli 3 godziny.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Expo; biegi dla dzieci do lat 10 (1 km) i powyżej 10 (4,2 km), bieg drużynowy na dystansie 5 km.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie. Wpisowe do maratonu to 64 euro przy rejestracji i opłacie do końca stycznia 2018. Rejestracja na półmaraton kosztuje 50 euro. Później ceny wzrosną. Teoretycznie – w minionym roku limit miejsc został wyczerpany przed końcem stycznia. Warto się pospieszyć z rejestracją.

Pomiar czasu dokonywany jest przy pomocy systemu ChampionChip. Na zachodzie popularne jest posiadanie własnych, zakodowanych chipów, których numery podaje się podczas rejestracji a później zabiera na start. Jeśli takiego nie mamy, musimy wypożyczyć wersję jednorazową (opcja w formularzu rejestracji) za opłatą w wysokości 13 euro. Zwrot chipa po biegu wiąże się z odzyskaniem 5 euro z tej kwoty.

W maratonie mogą wystartować zawodnicy urodzeni w roku 2002 i wcześniej. Do startu w półmaratonie organizatorzy dopuszczają nawet czternastolatków.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Najszybszym sposobem na dotarcie do Luksemburga jest samolot. Bezpośrednio można polecieć z Warszawy. Koszt ok. 500 zł.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w stolicy to koszt minimum 240 zł. Posiłki w restauracji to spory wydatek, trzeba liczyć co najmniej kilkanaście euro od osoby. Luksemburg jest drogim państwem, co wyraźnie widać podczas codziennych zakupów. Za bochenek chleba zapłacimy 9-10 zł, za bułkę ok. 2 zł, za butelkę wody mineralnej 8 zł.

INNE BIEGI

Na terenie Luksemburga (państwa) można wystartować w kilku półmaratonach (Nordstadtsemi, Semi-Marathon des 2 Luxembourg, ING Route du Vin), kilkunastu krótszych biegach oraz w biegu 24 h (24 h Run Wiltz).

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce