Maratony na świecie: Majorka i zawody tylko dla pań. Organizuje legenda!


Opublikowane w czw., 25/02/2016 - 09:08

Był poranek 19 kwietnia 1967 r. Cały Boston szykował się do kolejnego maratonu. Prasa zastanawiała się, kto jest faworytem? Czy znowu jak podczas dwóch ostatnich edycji zwyciężą Japończycy?

Wkrótce okazało się, że nowym bohaterem miasta został Dave McKenzie z Nowej Zelandii, który ustanowił fantastyczny rekord trasy: 2:15:45. Jednak to nie o biegaczu z antypodów mówiło się najwięcej. Uwagę mediów przykuła filigranowa Kathrine Switzer. Była pierwszą kobietą, która oficjalnie zarejestrowała się, wzięła udział i ukończyła maraton bostoński.

Dziś Switzer jest ikoną feminizmu, działaczką promującą biegania wśród kobiet. Jest też organizatorką niezwykłych zawodów na Majorce. Adresowane są one tylko do pań. 261 Women’s Marathon wystartuje 10 kwietnia. Można się jeszcze zapisywać.

261?

Nazwa imprezy nawiązuje do pamiętnego biegu Switzer z 1967 r. Amerykance udało się zapisać na imprezę, choć w tamtym czasie startowali na niej tylko mężczyźni. Biegaczka musiała zastosowała fortel. Wypełniając formularz rejestracyjny, w polu z imieniem i nazwiskiem wpisała zamiast pełnych danych inicjały: K.V. Switzer. Organizatorom nie przyszło nawet do głowy, że mają do czynienia z kobietą.

Skandal wybuchł podczas zawodów. Jeden z organizatorów, Jack Sample, usiłował zatrzymać biegaczkę, potem zerwać z niej numer startowy. Na próżno. Dzielna dziewczyna obroniła się i dobiegła do mety. Jej numer - właśnie 261 - stał się potem symbolem, wpisując się na trwałe do historii kobiecego maratonu.

BIEG

To już będzie trzecia edycja 261 Women’s Marathonu. W zeszłym roku zawody w Palma de Mallorca ukończyło 71 pań. Dodatkowo 733 kobiety finiszowały w odbywającym się równolegle biegu na 10 km. W tym roku początek imprezy zaplanowano na 10 kwietnia na godz. 9.00. Tradycyjnie panie będą startować i kończyć rywalizację w Parc de la Mar. Ten niezwykły park miejski położony pomiędzy miejskimi murami oraz autostradą Levante (Ma-19) znajduje się tuż obok majestatycznej, jednej z najpiękniejszych na świecie katedry gotyckiej La Seu.

POGODA

Na początku kwietnia w Palma de Mallorca jest już piękna, słoneczna pogoda. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 19 stopni Celsjusza. Raczej nie należy spodziewać się opadów.

TRASA

Trasa maratonu jest piękna, szybka i płaska. Panie pobiegną trzy pętle wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego przede wszystkim przyportową Avenida de Gabriel Roca oraz deptakiem Paseo Marítimo.

Rekord trasy należy od zeszłego roku do Rumunki Eleny Danieli Cârlan (2:51:08). Czwarte miejsce wtedy zajęła Polka Katarzyna Żbikowska-Jusis (3:28:14) – redaktor naczelna zaprzyjaźnionego z nami portalu www.Biegaczki.pl.

Podczas maratonu będą punkty odżywcze i medyczne. Woda będzie rozdawana, co 5 km. Do dyspozycji będą też gąbki, oraz napoje izotoniczne. Przy każdej stacji znajdować się będą toalety.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce