Maratony na świecie: Marathon de Paris

Opublikowane w wt., 10/02/2015 - 16:04

Paryż to miasto niezwykłe. Jedyne w swoim rodzaju, pełne przepychu i elegancji. To miasto miłości, stolica mody, sztuki, kultury i kuchni. Tu miesza się wielka historia z nowoczesnością, dzielnice luksusu, z ulicami artystów i cyganerii. Tu tworzyli Hugo i Balzak, Renoir oraz Picasso . Mało kto potrafi nie poddać się urokowi tego miejsca. Ono po prostu zniewala. Nic dziwnego, że dziesiątki tysięcy osób marzy o tym, by właśnie w stolicy Francji przebiec maraton.

BIEG

To już będzie 39. edycja Marathon de Paris, choć tradycje biegania w stolicy Francji na dystansie ponad 40 km sięgają XIX w. W 1896 r. w zawodach wzięło udział 191 uczestników. Wygrał wówczas Brytyjczyk Len Hurst z czasem 2:31:30, za co w nagrodę dotrzymał 200 franków. Ponad to sędziowie przyznali medale wszystkim, którzy ukończyli bieg w limicie 4 godzin.

Obecnie choć zawody w Paryżu nie należą do prestiżowego cyklu World Marathon Majors, to ich prestiż cały czas rośnie. Pod względem frekwencji są już największym europejskim maratonem. W zeszłym roku ukończyło go 39 125 osób. Tym razem może być jeszcze lepiej. Na linii startu stanie 50 000 biegaczy z blisko 140 krajów.

TERMIN

W tym roku, podobnie jak w Wiedniu maraton w Paryżu odbędzie się 12 kwietnia. Start zaplanowany jest na godz. 8.45 na legendarnych Polach Elizejskich.

POGODA

W połowie kwietnia w Paryżu króluje pełna wiosna. Nie trzeba obawiać się zimna, śniegu, czy mrozu. Temperatura w dzień oscyluje w granicach 15 stopni Celsjusza.