Maratony na świecie: Maraton św. Walentego nie tylko dla zakochanych!


Opublikowane w czw., 13/12/2018 - 08:45

Może już najwyższa pora, by zaplanować Walentynki? Nawet jeśli nie obchodzisz tego święta, nie rezygnuj z lektury tekstu. Maraton świętego Walentego, o którym mowa, to propozycja dla zakochanych, ale także dla miłośników gór, pięknych widoków i słonecznej Italii.

W lutym odbędzie się dziewiąta edycja biegu rozgrywanego w Terni – mieście świętego Walentego i… wspinaczy. Przyciągają ich tutaj fantazyjnie ukształtowane wapienne skały skrywające liczne jaskinie. Atrakcją regionu jest także Cascata delle Marmote, czyli najwyższy wodospad w tej części Europy (165 m), stworzony przez rzymskich architektów w III w p.n.e..

Jeśli więc nie zdecydujecie się na romantyczny wyjazd do Włoch we dwoje, rodzinne ferie w tym regionie także będą świetnym pomysłem. W obu przypadkach nie będzie czasu na nudę – okolica jest tak zróżnicowana, że coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy górskich wędrówek, wspinaczki, biegania, zabytków albo włoskiej kuchni.

TERMIN

9. Maratona di San Valentino odbędzie się 17 lutego 2019 r.

POGODA

Klimat w San Valentino jest dość ciepły, ale wilgotny. W lutym temperatura wynosi średnio 6-7 stopni Celsjusza, ale w cieplejsze dni może przekraczać 10 stopni.

TRASA

Bieg rozpoczyna się i kończy w Terni. Po drodze biegacze miną takie miejscowości jak Marmore, Casteldilago, Arrone, Montefranco i Ferentillo, w którym trasa zawraca. Zobaczą też sporą część Terni, w tym zabytkową starówkę. Największą atrakcją są jednak słynne wodospady Cascata delle Marmote, dzieło starożytnych rzymskich architektów.

Po drodze przewidziano osiem punktów odżywczych i siedem dodatkowych z wodą. Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 6 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszy półmaraton. Dzień przed biegiem odbędzie się pasta party.

ZAPISY

Rejestracja na bieg na TEJ stronie. Do końca roku opłata startowa za maraton wynosi 34 euro, w styczniu wzrośnie do 36 a w dniach 1-9 lutego do 40 euro. Za start w półmaratonie do końca stycznia zapłacimy 22 euro, później 25. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych biegów na terenie Włoch, musimy posiadać zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i wyrobić RUNCARD – to dodatkowe 7 euro, o ile nie opłaciliśmy karty przy okazji innego biegu (jest ważna rok).

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Przejazd samochodem do Terni to niemal doba jazdy z Polski. Zdecydowanie bardziej opłacalną opcją, zarówno czasowo, jak i finansowo, jest lot na jedno z rzymskich lotnisk i dalsza podróż wynajętym samochodem lub koleją.

KOSZTY POBYTU

W pełni wyposażony apartament dla dwóch osób w Terni można wynająć już za 150-170 zł. Ceny posiłków w restauracjach to od 8 do kilkunastu euro, zależnie od wybranego dania i lokalu (należy pamiętać o tym, że w większości włoskich restauracji zapłacimy za nakrycie, tzw. coperto, które wynosi od 1 do 2,5 euro za osobę). Ceny w sklepach są tylko nieznacznie wyższe od polskich, zakupy w większym markecie nie nadszarpną naszej kieszeni.

INNE BIEGI

Inny włoski bieg, któremu patronuje św. Walenty a otoczka spodoba się zakochanym, to Półmaraton Romea i Julii w Weronie. Odbędzie się także 17.02.2019. http://giuliettaeromeohalfmarathon.it/en/

KM


Polecamy również:


Podziel się: