Maratony na świecie: Maraton w szkockim ogrodzie


Opublikowane w wt., 12/02/2019 - 08:48

Meadows Marathon to coroczna impreza charytatywna, która przyciąga do Edynburga prawie dwa tysiące biegaczy. Uczestnicy mają do wyboru kilka dystansów, od 5 km do królewskiego, przez co każdy może spróbować swoich sił.

Wbrew nazwie, zawodnicy nie biegają po łąkach. The Meadows to ogromny park miejski, mieszczący się niemal w sercu Edynburga. Zlokalizowane w nim są nie tylko alejki spacerowe, łąki, ale też korty tenisowe i klub krykieta. To miejsce spotkań, chętnie wybierane zwłaszcza przez studentów pobliskiego University of Edinburgh, treningów i popołudniowego relaksu a doroczny maraton jest największym organizowanym tutaj wydarzeniem. Choć trasa poprowadzona w pętlach może zniechęcać, niedogodności w pełni rekompensuje niezwykła atmosfera imprezy.

TERMIN

The Meadows Marathon odbędzie się 3.03.2019.

POGODA

To Wyspy Brytyjskie, Szkocja, więc nie warto się nastawiać na ciepło i piękną pogodę. Średnia temperatura o tej porze roku to 5-6 stopni Celsjusza, ale bywa zimniej. W najcieplejszych latach średnia nie przekracza 9 stopni. Opady są znaczne i częste przez cały rok.

TRASA

Trasę stanowi pętla w parku The Meadows. Jest płaska i prowadzi po pokrytych asfaltem alejkach. Organizatorzy zapewniają punkt z napojami, toalety oraz „karnawałową atmosferę”, muzykę na żywo i gorący doping.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Półmaraton, biegi na dystansach 5 i 10 km oraz sztafeta.

ZAPISY

Zapisy na maraton (indywidualny i sztafetowy) są dostępne pod TYM adresem. Krótsze biegi zostały już wyprzedane. Koszt udziału w imprezie to 45 funtów.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Wyjazd do Edynburga nie stanowi najmniejszego problemu. Tanie linie lotnicze oferują bezpośrednie połączenia z niemal wszystkich polskich lotnisk. Przy odrobinie szczęścia bilety można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Te droższe kosztują około 300 zł w dwie strony.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w centrum Edynburga to koszt od 50 zł (łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu) do 190-250 zł (prywatny pokój lub niewielki apartament). Posiłek w restauracji to wydatek minimum kilkunastu funtów. Ceny w sklepach są wyższe niż w Polsce. Warto zabrać trochę zapasów lub zaopatrzyć się w większą ilość gotówki.

INNE BIEGI

W Edynburgu odbywa się też uliczny maraton będący częścią festiwalu biegowego (25-26.05.2019): https://www.edinburghmarathon.com/

Strona The Meadows Marathon: www.meadowsmarathon.org.uk

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce