Maratony na świecie: Na Ibizę już nie tylko na plażę!


Opublikowane w sob., 13/01/2018 - 09:20

Ibiza, wyspa, która jeszcze nie tak dawno kojarzyła się z tylko drogimi wczasami, leżeniem pod palmami i błogim lenistwem, od ubiegłego roku może poszczycić się własnym maratonem. I to nie byle jakim. W debiucie na królewskim dystansie wystartowało ponad 700 osób a w całej imprezie, wliczając bieg towarzyszący, około dwóch tysięcy. Było słonecznie, kolorowo i emocjonująco. Chociaż impreza dopiero raczkuje, już stoi na wysokim poziomie a organizatorzy zapewniają, że dołączy do grona najlepszych europejskich maratonów. Ma na to spore szanse.

W przeciwieństwie do innych wyspiarskich maratonów, które odbywają się poza naszym polskim sezonem (Lanzarote, Gran Canaria, Malta, Madera itd.), przez co wielu osobom trudno wpasować je w plan treningowy i pogodzić z roztrenowaniem, Ibiza Marathon startuje w kwietniu, w sam raz na rozpoczęcie sezonu maratońskiego lub jako główny start wiosny. Co oczywiście nie oznacza, że nie można tej imprezy potraktować bardziej turystycznie, łącząc wyjazd z urlopem pod palmami.

TERMIN

2. Ibiza Marathon odbędzie się w sobotę 7 kwietnia 2018. Start zaplanowano nietypowo, bo na godzinę 15:00.

POGODA

Choć Baleary kojarzą się z upałami, warunki do biegania wiosną są tam całkiem dobre. Średnia temperatura w kwietniu na Ibizie wynosi 14-18 stopni Celsjusza. Należy się spodziewać słońca, więc lepiej zaopatrzyć się w nakrycie głowy i okulary słoneczne.

TRASA

Start i meta maratonu będą w miejscowości Santa Eulària des Riu. Start zaplanowano w Marinie, metę przy centrum kongresowym, w którym ulokowane będzie biuro zawodów. Trasa poprowadzi przez Can Clavos Ca na Negreta do Eivisssy, czyli… właściwej Ibizy. Najpierw biegacze zobaczą port. W samej stolicy, którą zwiedzą na 15-17 km maratonu, zwiedzą między innymi wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starówkę Dalt Vila. Nazwa ta określa system miejskich fortyfikacji i oznacza dosłownie „wysokie miasto”. Będzie więc odrobinę pod górę. W nagrodę widok unikatowej starówki z piękną katedrą.

Z Ibizy trasa prowadzi początkowo tak jak w drugą stronę, później się rozdziela i zbliża do warownego kościoła Puig de Missa położonego na wzgórzu. Zawodnicy na szczęście nie będą na nie wbiegać, ale nie oznacza to, że trasa będzie płaska. Podczas maratonu dwukrotnie muszą się wdrapać na wzniesienie. Różnica wysokości wynosi prawie 90 m a podbiegi ciągną się od startu do 7 km i od 18 do 24 km trasy. Dalej będzie już płasko. Trasa zahacza o miejscowość Es Canar, w której można zobaczyć między innymi Punta Arabi i jedną z najpiękniejszych plaż wyspy Platja d’es Canar. Stamtąd, brzegiem morza, trasa prowadzi do Santa Eulària des Riu.

Punkty odżywcze i odświeżania zaplanowano co 5 km. Wszystkie oferuję wodę, niektóre izotonik, owoce i żele energetyczne.

Rekord trasy wynoszący 2:19:01 ustanowił w pierwszej (i jedynej) edycji Stephen Kiplimo. Rekord kobiet to 2:52:50. Ustanowiła go ubiegłoroczna zwyciężczyni Sally Jemutai Kimaiyo.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Expo maratonu odbędzie się w Palau de Congressos d’Eivissa w Santa Eulària des Riu. Będzie czynne w piątek oraz w sobotę. Na miejscu biuro zawodów oraz targi sportowe.

Poza maratonem odbędzie się także bieg towarzyszący na dość nietypowym dystansie 12 km. Przed rokiem to właśnie on cieszył się niemal dwukrotnie większym zainteresowaniem niż królewski dystans.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie. W tej chwili koszt zapisu na maraton to 70 euro a na bieg 12 km 25 euro. Ceny pozostaną aktualne do końca marca, później wzrosną do 90 i 30 euro. W przypadku startu w maratonie należy doliczyć 5 euro opłaty za obowiązkową jednodniową licencję sportową (opcja dostępna podczas zapisu).

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport

WYJAZD

Niestety nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Ibizę, ale… dla chcącego nic trudnego. Wystarczy odrobina sprytu, by dostać się na wyspę całkiem tanio. Najlepszą opcją jest skorzystanie z połączeń tanich linii i przesiadka w Barcelonie, Bergamo, Bolonii czy Frankfurcie. Bilety na kursujące dwa razy dziennie samoloty z Bergamo na Ibizę kosztują obecnie 15 euro. Jeśli dodamy do tego bilety do Włoch w najtańszej opcji, całkowity koszt podróży w dwie strony wyniesie nieco ponad 200 zł!

KOSZTY POBYTU

Nocleg dla jednej osoby w prywatnym pokoju to koszt ok. 115 zł. Za niewiele więcej (130 zł) można już wynająć pokój dla dwóch osób. Organizatorzy na stronie biegu oferują pakiety łączące start w maratonie, noclegi i wypożyczenie samochodu.

Ibiza jest wyspą typowo turystyczną, należy więc nastawić się na „turystyczne”, wyższe ceny w lokalach gastronomicznych i sklepach z pamiątkami.

INNE BIEGI

29 kwietnia na Ibizie odbędzie się półmaraton oraz bieg towarzyszący 10 km (więcej informacji)

Strona maratonu: www.ibizamarathon.com

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce