Maratony na świecie: Nafplio – urokliwie, tanio i z dobrym dojazdem


Opublikowane w sob., 19/01/2019 - 09:33

Nafplio – brzmi dość tajemniczo, nieprawdaż? Miejscowość posiada polską nazwę Nauplion, ale ta grecka wciąż jest bardziej popularna. Nafplio to niezwykle urokliwe miasteczko na Półwyspie Peloponez w Grecji. Popularny cel turystyczny i dobra baza wypadowa do zwiedzania np. Koryntu, Myken czy nawet Aten. Blisko stąd także nad Kanał Koryncki. Świetnie nadaje się do wypoczynku, plażowania i poznawania greckiej kultury. Podobno zachodu słońca są tutaj wyjątkowo malownicze.

Na początku marca odbędzie się maraton, któremu towarzyszy kilka krótszych biegów. Temperatura w tym okresie może nie sprzyja jeszcze kąpielom i wylegiwaniu się na plaży, ale warto odpocząć i zwiedzić okolicę. W samym Nauplionie można zobaczyć twierdzę, zamek i wieżę Bourtzi, bastion, promenadę, starówkę i kilka plaż.

TERMIN

Nafplio Marathon odbędzie się 3.03.2019.

POGODA

Średnia temperatura na początku marca to 12 stopni Celsjusza. Może się wahać między 8 a 16 stopniami. Opady są już znacznie niższe niż w styczniu i lutym, kiedy to śródziemnomorska zima daje się we znaki deszczem.

TRASA

Trasa maratonu składa się z dwóch pętli i jest niemal płaska. Każda pętla ma dwie części: pierwszą, prowadzącą wzdłuż Wybrzeża Argolidzkiego i drugą, wiodącą w głąb lądu. Jedyne dwa podbiegi (a właściwie to dwa razy ten sam podbieg) znajdują się na 17 i 38 km trasy.

Limit czasu na pokonanie maratonu na 6 godzin. Półmaratończycy mają 3 godziny.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Królewskiemu dystansowi towarzyszą półmaraton, bieg na dystansie 5 km oraz Fun Run (2,5 km). Pasta party.

ZAPISY

Dostępne na TEJ stronie. Opłata startowa za maraton wynosi 18 euro. Jeśli chcemy dodatkowo koszulkę biegu, musimy dopłacić 5 euro. Półmaraton to koszt 15 euro. Istnieje możliwość zgłoszeń grupowych, koszty pojedynczej rejestracji są wtedy niższe o 3 euro. Każda grupa musi najpierw wybrać i zgłosić lidera. W pakiecie otrzymamy między innymi zniżki na przejazd autokarami KTEL oraz zwiedzanie pobliskich atrakcji (muzea, obszary archeologiczne).

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

By dotrzeć do Nafplio najlepiej polecieć do Aten. Tanie linie lotnicze oferują bezpośrednie połączenia w korzystnych cenach. Dalej możemy się przemieszczać korzystając w wypożyczonego na lotnisku samochodu lub komunikacją zbiorową. W tym rejonie funkcjonuje firma KTEL, jednak, podobnie jak polski PKS, ma ona kilka odrębnych spółek. Jeśli chcemy wybrać się w podróż, warto dokładnie sprawdzić, który KTEL obsługuje trasę i gdzie znaleźć przystanek. Do Nafplio z Aten możemy ruszyć bezpośrednio z lotniska lub po zwiedzeniu miasta. To połączenie obsługuje KTEL Argolida a autokary odjeżdżają z dworca Kifissos. Po drodze zobaczymy Kanał Koryncki, więc warto uważnie się rozglądać.

KOSZTY POBYTU

Nafplio to miejscowość turystyczna, jednak początek marca to jeszcze nie sezon, więc nie trzeba się obawiać wysokich cen. Za 120-150 zł bez problemu wynajmiemy dwuosobowy pokój a nawet spory apartament z pełnym wyposażeniem. Ceny w lokalach zaczynają się od 3 euro za kebab lub falafel a kończą na kilkunastu a nawet kilkudziesięciu euro za dania z ryb i owoców morza. Za produkty spożywcze zapłacimy podobnie jak w Polsce lub nieco drożej.

INNE BIEGI

Greckie maratony w pobliżu, to oczywiście rozgrywany w drugą niedzielę listopada Athens Authentic Marathon oraz Olympia Marathon, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Strona imprezy: https://app.runin.gr/en

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce