Maratony na świecie: Niemiecki perfekcjonizm w Düsseldorfie

 

Maratony na świecie: Niemiecki perfekcjonizm w Düsseldorfie


Opublikowane w śr., 15/02/2017 - 08:49

Tym razem w naszych maratońskich podróżach nie zawędrujemy zbyt daleko ani nie zahaczymy o egzotykę. Düsseldorf, leżący po sąsiedzku w Niemczech, oferuje biegaczom płaską trasę prowadzącą wzdłuż Renu i słynny niemiecki perfekcjonizm w zakresie organizacji.

Przewidziane i zaplanowane jest tutaj wszystko, ze strony biegu można dowiedzieć się m.in. jaki kolor będzie miał numer startowy, gdzie rozmieszczone są parkingi, które linie komunikacji miejskiej kursują w dniu biegu według zmienionego rozkładu. Największym zaskoczeniem dla polskich biegaczy będą… tłumy kibiców i mocny doping wzdłuż całej trasy.

TERMIN

Tegoroczna, piętnasta edycja maratonu odbędzie się 30 kwietnia. Start przewidziano na godzinę 9:00. O 9:45 i 10:15 wystartują sztafety maratońskie.

POGODA

Zasadniczo klimat w Düsseldorfie nie różni się wiele od polskiego. Jest odrobinę cieplej. Średnia temperatura na przełomie kwietnia i maja to 10-15 stopni. Trudno przewidzieć aurę w dniu biegu. W historii maratonu zdarzały się edycje niemal upalne, kiedy temperatura w południe sięgała 25 stopni, jak i deszczowe z temperaturą oscylującą koło 6 stopni.

Warto wziąć pod uwagę sporą liczbę dni deszczowych w miesiącu: aż 15 w tym okresie. Prawdopodobieństwo biegania w deszczu jest więc całkiem spore.

TRASA

 Bieg poprowadzono przez centrum miasta oraz bulwarami nad Renem. Trasę można zaliczyć atrakcyjnych. Trasa jest niemal płaska. Jej najwyższym punktem jest most Oberkasseler Brücke, który wznosi się na wysokość 47,41m n.p.m przy średniej wysokości trasy 40m n.p.m.. Podczas biegu trzeba go pokonać dwa razy.

Punkty odświeżania znajdują się co 2,5 km, począwszy od 5 km biegu. Oferują wodę do picia oraz wodę do polewania się/zamaczania gąbek. Stacje odżywcze, rozlokowane do 5 km, oferują banany, wodę i izotonik, od 30 km także colę. Będą przy nich ustawione toalety.

Warto zwrócić uwagę na punkty dla diabetyków, rozmieszczone na 21 i 31 kilometrze trasy. Są one przeznaczone dla biegaczy z cukrzycą, chorobami nerek oraz problemami z wysokim ciśnieniem. Umożliwiają szybki pomiar ciśnienia oraz zawartości glukozy oraz uzyskanie fachowej porady.

Rekord trasy należy Dereje Debele, który w 2013 roku pokonał ją w czasie 2:07:48. Najszybszą jak dotąd kobietą była Kenijka Agnes Barsosio, która w 2012 roku uzyskała wynik 2:25:49.

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 6 godzin.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce