Maratony na świecie: Przez granicę Unii Europejskiej

 

Maratony na świecie: Przez granicę Unii Europejskiej


Opublikowane w pt., 14/06/2019 - 11:19

Maraton Przyjaźni Grodno-Druskienniki to wyjątkowa impreza. Jej trasa nie tylko biegnie przez dwa państwa, ale też przez terytorium Unii Europejskiej i poza nią. Oznacz to, że w trakcie biegu mamy okazję przekroczyć granicę Unii, pobiec przez Białoruś i to wszystko bez wizy! Na mocy porozumienia o ruchu bezwizowym uczestnicy biegu mogą wjechać na teren Obwodu Grodzieńskiego bez jej wyrabiania, wystarczy sam paszport.

Trasa niezwykłego biegu wiedzie z jednego z najstarszych białoruskich miast, czyli Grodna do litewskiego uzdrowiska Druskienniki, położonego nad Niemnem. W sporej części prowadzi przez lasy, posiada certyfikat IAAF. W ubiegłym roku trasa wiodła w przeciwnym kierunku a pokonało ją około 100 zawodników z 10 krajów.

TERMIN

Tarptautinis Draugystės Maratonas, czyli 9. Międzynarodowy Maraton Przyjaźni odbędzie się 14 lipca. Start o godz. 8:00.

POGODA

Klimat w tym rejonie nie różni się od tego w północnej części Polski.

TRASA

Bieg startuje w tym roku z Grodna i prowadzi do litewskiego uzdrowiska Druskienniki przez wsie Gradiczi, Zaritsa, Gozha oraz przejście graniczne Raigardas-Privalka. Trasa jest asfaltowa, płaska i posiada certyfikat IAAF. Punkty odżywcze znajdują się co 2-5 km. Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 6 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Organizatorzy zapowiadają koncerty i pokazy.

ZAPISY

Formularz rejestracji w języku polskim jest dostępny na TEJ stronie. Na liście startowej jest już ponad 140 nazwisk, w tym kilku Polaków a także zawodnicy ze Szwecji, Włoch, Australii czy Tajwanu. Koszt udziału w biegu to 30 euro do końca czerwca, później 35. Limit uczestników 500 osób.

WYMAGANE DOKUMENTY

Paszport. Wiza nie jest wymagana, ale przez wyjazdem (co najmniej 48 godzin) należy się skontaktować z operatorem, który prześle bezpłatny dokument uprawniający do bezwizowego wjazdu na teren Białorusi. Kontakt jest podany na stronie imprezy(poniżej).

Na granicy należy okazać paszport, ów dokument oraz zapas pieniędzy na czas pobytu (22 euro na dzień). Kontrola odbędzie się także przed startem biegu – celnicy dokonają kontroli paszportowej (należy posiadać także ubezpieczenie medyczne!), następnie oficjalnie opieczętują dokumenty, które zwrócą zawodnikom na mecie biegu.

WYJAZD

Do Grodna bez problemu dotrzemy własnym samochodem lub koleją.

KOSZTY POBYTU

Białoruś nie jest drogim krajem. Szokująco niskie są tutaj ceny używek i niektórych produktów spożywczych. Zaskoczą także noclegi – noc w wynajętym mieszkaniu można spędzić już za kilkadziesiąt złotych. Czasami są to jednak mieszkania odbiegające od zachodnich standardów a dla Polaków zamieszkiwanie w nich będzie pewnie swoistą podróżą w przeszłość. Tańsze jest także paliwo.

Za posiłek w tradycyjnej restauracji zapłacimy mniej więcej tyle, ile w polskim barze mlecznym. Zupy kosztują kilka złotych, nieco droższe są dania mączne i mięsne. Należy pamiętać, że na Białorusi obowiązuje rubel białoruski.

Strona imprezy: www.draugystesmaratonas.lt

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce