Maratony na świecie: Viva Barcelona! Trwają zapisy


Opublikowane w czw., 12/02/2015 - 15:34

Barcelona es teva! - Barcelona jest twoja! Tętniąca życiem stolica Katalonii oszałamia różnorodnością, uwodzi atmosferą, zachwyca widokami. To miasto, które nigdy nie zasypia. Jednych przyciąga genialnymi dziełami Gaudiego - ze słynną katedrą Sagrada Familia na czele - oraz średniowiecznymi zaułkami Dzielnicy Gotyckiej. Innych malowniczymi nabrzeżami i piaszczystymi plażami. Są tacy co przyjeżdżają tu dla niezliczonych klubów, gdzie zabawa trwa do białego rana oraz tacy co uważają, że ich największą miłością jest Camp Nou i FC Barcelona.

Czy w tym tyglu różnych możliwości jest miejsce na bieganie? Okazuje się, że tak. W połowie marca to barceloński maraton jest najważniejszym wydarzeniem w stolicy Katalonii.

BIEG

To już będzie 36. edycja Zurich Marató de Barcelona. Pierwszy raz wystartował on w 1978 r., a wyniki zwycięzców nie rzucały na kolana. Amerykanin David Patterson uzyskał czas 2:23:15, a Hiszpanka Matilde Gómez zaledwie 3:55:33. W zawodach uczestniczyło 185 zawodników, z których tylko 138 dobiegło do mety. Od tego czasu wiele się zmieniło. Przyjeżdża coraz więcej osób, uzyskiwane są coraz lepsze rezultaty.

Dziś zawody w stolicy Katalonii najeżą do ścisłej czołówki maratonów europejskich. Większe są jedynie zawody w Paryżu, Berlinie i Londynie. O czwarte miejsce Barcelona rywalizuje ze Sztokholmem. W zeszłym roku w hiszpańskim maratonie wzięło udział blisko 15 000 biegaczy. Podczas najbliższej edycji będzie jeszcze lepiej. Dotychczas zapisało się na zawody blisko 17 000 osób.

TERMIN

W tym roku maraton w Barcelonie odbędzie się 15 marca. Start zaplanowany jest na godz. 8:30 na malowniczej ulicy Avinguda de la Reina Maria Cristina łączącej wzgórze Montjuic z placem Espanya. To tuż obok La Font màgica, czyli słynnej Magicznej Fontanny. Tak jak w Wiedniu można usłyszeć przed wystrzałem startera walca „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa, tak w stolicy Katalonii rozbrzmiewa słynny przebój „Barcelona” w wykonaniu Montserrat Cabelle i Freddiego Mercury’ego.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce