Maratony, ultra… Odwołują biegi przez pożary


Opublikowane w śr., 14/11/2018 - 15:32

Organizatorzy biegów w Kalifornii odwołują kolejne imprezy zaplanowane na najbliższy weekend. Wszystko z powodu pożarów, które od 6 dni trawią ten stan. 300 tys. zostało ewakuowanych z zagrożonych terenów na północy Kalifornii. Nadal rośnie liczba ofiar śmiertelnych. W tym momencie komunikaty mówią o 48 ofiarach, ale w dalszym ciągu znajdowane są ciała. Los ponad 200 osób jest nieznany.

Pożary mają wpływ na życie mieszkańców stanu, także tam, gdzie ogień im bezpośrednio nie zagraża. Od kilku dni mówi się o alarmującym stanie powietrza. Oddychanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Na profilach i stronach organizatorów biegów pojawiają się oświadczenia, w których ze względu na realne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa biegaczy, odwoływane są biegi.

Część biegaczy jest zawiedziona, że nie wystartuje i zastanawia się, dlaczego dopiero teraz zapadają tak istotne decyzje. Odpowiedzią nie jest zła wola organizatorów, a prognozy dotyczące siły i kierunku wiatru. Te, niestety, nie są korzystne. Organizatorzy półmaratonu w Barkley przeniosą swój bieg na początek roku. Nie odbędą się również półmaratony Monterey Bay i Nappa Valley Harvest.

Także ultramaratończycy będą musieli zmienić plany. Prestiżowy The North Face Endurance 50-miles Championship także nie wystartuje. Organizatorzy w wydanym oświadczeniu zadeklarowali pomoc finansową i rzeczową dla ofiar pożarów, które są największe w dotychczasowej historii Kalifornii. Objęły swoim zasięgiem 40 tys. hektarów. Wszystko wskazuje na to, że będzie to również pożar o niechlubnym rekordzie ofiar śmiertelnych.

IB


Polecamy również:


Podziel się: