Marcin Lewandowski bije rekord kraju na 1500 m

Opublikowane w pon., 17/02/2014 - 14:39

W miniony weekend nasz 800-metrowiec poprawił swój halowy rekord Polski na dystansie dwukrotnie dłuższym, czyli 1500 m. Rezultat 3:37.37 dał mu jednocześnie kwalifikację na Halowe Mistrzostwa Świata na tym dystansie, bo minimum PZLA to 3:41.00.

Rekord Polski pozwolił Lewandowskiemu zająć trzecie miejsce podczas mityngu Sainsbury's Indoor Grand Prix w angielskim Birmingham. Zwyciężył Kenijczyk Nixon Chepseba z czasem 3:37.19, a drugi był Niemiec Tesfaye Homiyu, wyprzedzając Lewandowskiego ciut więcej niż o „jedną Bródkę”, bo o 0,2 sek.

Wynik biegacza Zawiszy Bydgoszcz to spory progres wykonany na przestrzeni kilku dni. Przypomnijmy, że w swoim pierwszym starcie w tym sezonie na dystansie 1500 m podczas mityngu Dusseldorfie pod koniec stycznia, Lewandowski zajął dopiero 8. miejsce, a i czas tam uzyskany - 3:41.78, był gorszy od minimum PZLA na sopockie mistrzostwa, wynoszące 3:41.00.

Jest to druga przepustka startowa Marcina Lewandowskiego do Sopotu. W Karlsruhe na początku lutego wypełnił już bowiem minimum w biegu na swoim koronnym dystansie. Podczas Mistrzostw Polski (22-23 lutego) zawodnik ma podjąć decyzję na jakim dystansie wystartuje na Mistrzostwach Świata.

W miniony weekend kolejny bardzo dobry występ zanotowała Angelika Cichocka, która w Birmingham zwyciężyła w biegu na 800m. Polka ukończyła swój bieg z czasem 2:01.60, czyli najlepszym czasem w sezonie. Za plecami zostawiła m.in. wicemistrzynię świata z hali w Stambule na 1500m z 2012 r. Ukrainkę Natalije Łupu (i to o ponad pół sekundy) czy Jeany Meadows, halową Mistrzynię Europy na 800m z 2011 roku.

Nasza zawodniczka również ma dwie kwalifikacje na sopockie mistrzostwa –na 1500 i 800m. Wyboru dystansu Cichocka dokona również po MP.

Trzecie miejsce w Birmingham zajął z kolei Adam Kszczot. W biegu na 800m nasz zawodnik uzyskał czas 1:45.19, co jest jego najlepszym wynikiem w sezonie. Zwyciężył mistrz świata z Moskwy, Etiopczyk Mohammed Aman (1:44.52)

Na dystansie 1500 m Katarzyna Broniatowska osiągnęła czas 4:09.01, co dało jej 5. miejsce. Wynikiem biegaczka pobiła rekord życiowy, co ciekawe, ustanowiony zaledwie dwa tygodnie temu w Karlsruhe (4:11.42).

Rosnąca forma naszych biegaczy to znakomity prognostyk przed HMŚ w Sopocie. Impreza rusza już 7 marca, a my będziemy mieli dla Was mnóstwo materiałów z tego prestiżowego wydarzenia. Zapraszamy na nasze strony!