Marcin Świerc wygrywa Ultra-Trail Australia! [WYNIKI POLAKÓW]

Opublikowane w sob., 18/05/2019 - 08:58

To czwarte zwycięstwo Polaka w imprezie serii Ultra-Trail World Tour, a drugie samego Marcina.

Polak – drugi zawodnik CCC z 2017 r. i triumfator TDS z ubiegłego roku, trzykrotny zwycięzca Biegu 7 Dolin, był faworytem 100-kilometrowego biegu o 4400m przewyższeń. I nie zawiódł kibiców.

Marcin od początku biegł w czubie stawki. Prowadzenie objął po punkcie odżywczym na 57. kilometrze, na który wbiegł jeszcze jako wicelider. Po kolejnych 20 kilometrach miał już kilka minut przewagi nad stawką.

Na metę wbiegł przed 16 czasu lokalnego z czasem 9:31:15.

Jak relacjonują organizatorzy, Marcin wyprzedził Jono O’Loughlina - legendę australijskiego ultra, który po raz pierwszy wskoczył na podium biegu, który współtworzył (9:42:28) a także Szweda Morgana Lindqvista, który pomimo trudów trasy osiągnął jeden z największych sukcesów w karierze (9:43:45) – Szwed przed rokiem również biegł w Australii, zajmując ósme miejsce.

Dopiero dziewiąte miejsce zajął dwukrotny zwycięzca i obrońca tytułu Australijczyk Brendan Davies. Do Marcina stracił ponad godzinę i 14 minut.

AKTUALIZACJA

2 godziny 22 minuty i 32 sekundy po Marcinie Świercu, na metę przybiegł Artur Piecha. Biegacz z Rybnika miał powody do radości. Zajął 36. miejsce w klasyfikacji open i 9. w swojej kategorii. Dokonał tego, mimo że zaledwie 2 tygodnie temu biegał na trasie dookoła góry Fudżi. W Japonii nabawił się lekkiej kontuzji. Jednak nawet najlżejsza niedyspozycja ma znaczenie, gdy oprócz 100km i 4400m na zawodników czekają także schody i to w wymiarze ponad 10 000 stopni.

Trzecim najszybszym Polakiem w Australii okazał się Piotr Żubiński. „Z małymi problemami ale ostatecznie wyszło mega” - podsumował Piotr na swoim profilu.

W rywalizacji pań wygranej przez Australijkę Amy Lamprecht, startowała tylko jedna Polka. Dorota Kaczmarek zajęła 103 miejsce z czasem 17:02:45.

Wyniki: TUTAJ

Dzisiejszym triumfem Marcin Świerc zrównał się z liczbą wygranych w UTWT z Magdą Łączak, która dwukrotnie, z rzędu wygrywała Transgrancanarię (2018 i 2019). Magda to z kolei czterokrotna zwyciężczyni Biegu 7 Dolin 100k m w Krynicy-Zdroju.

Polski dorobek w UTWT to także m.in. piąte miejsce Ewy Majer w Lavaredo Ultra-Trail 2015. W 2014 r., gdy w ramach cyklu rozgrywano jeszcze 12 biegów, Piotr Hercog zajął piąte miejsce w klasyfikacji sezonu UTWT. Pierwszym Polakiem, który ukończył wszystkie oryginalne biegi UTWT został w ubiegłym roku Krystian Ogły.