Mateusz Filipiak: "Najważniejsze w ultra jest..."

 

Mateusz Filipiak: "Najważniejsze w ultra jest..."


Opublikowane w czw., 03/09/2015 - 08:29

– Szacuje się, że przeciętny biegacz podczas maratonu robi ponad 35 000 kroków. Możemy sobie tylko wyobrazić, co dzieje się wewnątrz naszych stawów podczas startów w górach, kiedy każdy krok jest obarczony ryzykiem. Musimy bowiem pamiętać, że biegi górskie mają inną specyfikę w porównaniu do ulicznych maratonów, w których przeważa bieg ciągły – mówi Mateusz Filipiak, fizjoterapeuta, jeden z ekspertów kliniki ORTOREH (na zdjęciu), z którym będzie można się spotkać podczas Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze, odbywającego się w ramach 6. PZU Festiwalu Biegowego.

Czy każdy biegacz może startować w ultramaratonach? Czy są jakieś ograniczenia, a jeśli tak, to jakie?

Mateusz Filipiak: Z pewnością odradzałbym takich startów początkującym biegaczom. Biegi górskie oraz ultra maratony wymagają wcześniejszego przygotowania fizycznego, sporego doświadczenia, czucia własnego ciała. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z innymi sportami mogą sobie nie poradzić.

Czym powinien się różnić trening przygotowujący do takich zawodów jak Bieg 7 Dolin od np. treningu maratońskiego?

Myśląc o biegach górskich zalecałbym indywidualną jednostkę treningową na siłowni, która miałaby za zadanie angażować poszczególne grupy mięśniowe w taki sposób, aby imitowały wbieganie i zbieganie po stromych zboczach gór. Co raz częstszym ekwiwalentem siłowni stają się też piłki, skrzynie i berety sensomotoryczne, których praca poprawia m.in. koordynację mięśniową.

Czy start w zawodach na dystansie dłuższym niż 42.195 km jest bardziej niebezpieczny dla organizmu niż w typowym maratonie. Na jakie niebezpieczeństwa jesteśmy narażeni? Jak im zapobiegać?

Szacuje się, że przeciętny biegacz podczas maratonu robi ponad 35 000 króków. Możemy sobie tylko wyobrazić, co dzieje się wewnątrz naszych stawów podczas startów w górach, kiedy każdy krok jest obarczony ryzykiem. Musimy bowiem pamiętać, że biegi górskie mają inną specyfikę w porównaniu do ulicznych maratonów, w których przeważa bieg ciągły. Dominować będą nierówne, często zdradliwe podłoże oraz strome podbiegi. Dlatego konieczny jest odpowiedni trening. Bez niego grożą nam urazy przeciążeniowe eliminujące nas ze startów nawet na kilka tygodni.

Ile maksymalnie ultramaratonów w ciągu roku powinniśmy biegać?

W naszej klinice spotkałem kilku biegaczy, którzy mieli za sobą ponad 6 startów podczas sezonu. Trafili do Nas nie bez przyczyny... Ilość zawodów, w których może wystartować biegacz jest kwestią indywidualną. Trzeba tylko pamiętać, że po każdej imprezie powinien nastąpić okres regeneracji. Nakładanie na siebie startów w zbyt krótkim okresie może mieć tylko jeden, nieprzyjemny dla biegacza finał.

Spotkanie z Panem jest zatytułowane „Trening funkcjonalny w ultramaratonie”. Czego możemy się po nim spodziewać?

Chciałbym opowiedzieć o dość popularnym ostatnio - choć niestety nie u wszystkich biegaczy - treningu funkcjonalnym. Zaprezentuję przykładowe ćwiczenia oraz omówię, jakie korzyści niosą za sobą m.in. czucie głębokie oraz core stability.

A tak na koniec, co jest wg Pana najważniejsze by osiągać sukcesy na najtrudniejszych zawodów górskich i ultra?

Silny charakter i wola walki.

Rozmawiał MGEL

Spotkanie z Mateusze Filipiakiem odbędzie się w niedzielę 13 września o godz. 14.00.

Klinika Rehabilitacji Sportowej jest oficjalnym Partnerem Medycznym Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze 2015. Więcej o FSZP - TUTAJ.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce