ME U18: Sześć medali Polaków!

Opublikowane w pon., 09/07/2018 - 12:34

Zanim gwiazdy Starego Kontynentu powalczą o medale lekkoatletycznych ME w Berlinie, na stadionie w węgierskim Gyor błyszczeli zawodnicy, którzy za kilka lat zastąpią na firmamencie starszych kolegów.

2. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 18 Polacy zakończyli z dorobkiem sześciu medali - jednym złotym i pięcioma brązowymi. W klasyfikacji medalowej dało nam to 15. lokatę. Najlepsi byli Brytyjczycy, którzy zdobyli 9 krążków, w tym 6 złotych.

Na najwyższym stopniu podium stanął oszczepnik Marek Mucha.

Na bieżni nasi reprezentanci wywalczyli dwa medale. W biegu na 1500 m 16-letnia Klaudia Kazimierska z klubu LKS Vectra Włocławek była trzecia, uzyskując czas 4:22.90. Wygrała Irlandka Sarah Healy z wynikiem 4:18.17. Zawodniczka z Wysp już wcześniej wywalczyła złoto na 3000 m.

Również brązowy medal wywalczyła sztafeta mieszana męska (100-200-300-400m) w składzie Rafał Łupiński, Adam Łukomski, Jakub Pająk i Mikołaj Kotyra. Polacy uzyskali wynik 1:53.97, ulegając tylko Turcji i Włochom, to którzy wygrali zmagania. Nasi reprezentanci w pewnym momencie znajdowali się nawet na czele stawki, ale nie zdołali utrzymać przewagi. Mówiło się jeszcze o możliwej dyskwalifikacji ekipy Italii, ale jak do tej pory tabele nie drgnęły.

Mistrzostwa to był pracowity czas dla 17-letniej Pii Skrzyszowskiej, która w biegu na 200 m zajęła 8 miejsce z czasem 24.63. W zmaganiach na 100 m zabrakło jej tylko 0.04 sek. (!) żeby awansować do finału. Teraz zawodniczka Skry leci do Finlandii, żeby wystartować w sztafecie 4 x 100 m podczas MŚ do lat 20.

Z dobrej strony pokazali się nasi biegacze na 800 m. Adam Masaczyński zajął szóste miejsce z czasem 1:51.37, a Jakub Augustyniak był siódmy z wynikiem niewiele słabszym - 1:52.55. Dodajmy, że rekord Polski w kategorii juniorów młodszych na tym dystansie wynosi 1:50.17 z 2004 roku. Bieg wygrał Brytyjczyk Max Burgin z rewelacyjnym rezultatem 1:47.37.

Wśród pań, Alicja Stój, również trafiła w szóstą lokatę (2:08.53), a Natalia Lachowska była ósma (2:15.27). Wygrała Brytyjka Keely Hodkingosn z czasem 2:04.84, co jest wynikiem lepszym od rekordu Polski (2:05.08 z 1988 roku).

W biegach długich Polska była reprezentowana, ale tylko w biegu z przeszkodami mężczyzn. Naszych zawodniczek i zawodników zabrakło na 3000 m, co mówi nieco o przyszłości tej konkurencji w naszym kraju.

We wspomnianym biegu na 2000 m z przeszkodami Adam Kołodziej był 11. a Adam Kasprowicz 13. Obaj ustanowili rekordy życiowe osiągając odpowiednio czasy 5:55.29 i 5:58.43. Żeby znaleźć się na podium, trzeba było pobiec w okolicach rekordu kraju wynoszącego 5:44.18. Zmagania wygrał Francuz Baptiste Gupyon z rezultatem 5:43.92.

Od 10 do 15 lipca młodzi „Biało-Czerwoni” znów walczyć będą o medale w fińskim Tampere. Rozegrane zostaną tam Mistrzostwa Świata do lat 20.