ME w Berlinie: Piątkowy poranek (nie)udany dla...


Opublikowane w pt., 10/08/2018 - 16:25

Za nami sesja poranna 24. Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce. Polakom wiodło się różnie. 

200 m

W półfinałach zobaczymy obydwie polskie zawodniczki: Annę Kiełbasińską i Martynę Kotwiłę.

- Jestem tym biegiem naprawdę zmęczona. Tempo było rwane, a to męczy mnie bardziej niż dłuższe biegi rozgrywane w jednostajnym rytmie. Wychodząc z wirażu zobaczyłam, że Niemka jest blisko. Pomyślałam, że trzeba przyspieszyć, bo przecież to są eliminacje, a ja chcę wejść do półfinału. Zebrałam się w sobie, zmęczyłam i... jestem zadowolona - mówiła po udanym biegu Anna Kiełbasińska, która metę przekroczyła z czasem 23.20.

- Jestem sportowcem i wyznaczam sobie ambitne cele - odpowiedziała Kiełbasińska pytana o to, czego możemy się spodziewać w półfinale.

Chwilę po Annie z miejsca w półfinale cieszyła się Martyna Kotwiła. Brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów, mistrzyni Polski i rekordzistka kraju juniorek swój bieg zakończyła z czasem 23.62. Zaniepokoiła jednak kibiców wychodząc z wirażu dopiero na piątym miejscu. Mogło ją to kosztować awans, przewidziany tylko dla trzech pierwszych zawodniczek.

- Przyznaję, że troszeczkę sobie zlekceważyłam ten wiraż i pobiegłam za luźno. Obudziłam się, gdy zobaczyłam dziewczyny obok siebie. Na szczęście końcówkę mam mocną, nie odpuściłam i udało się wejść do półfinału - cieszyła się Martyna Kotwiła. Dla niej awans do półfinału seniorów jest już wykonaniem zadania. Ale to zawodniczka, która ma wielkie ambicje i możliwości.

- Nie chcę nic obiecywać. Dam z siebie 120% i zobaczymy na ile to wystarczy - zachowawczo o planach mówiła Kotwiła, której sportową idolką jest wicemistrzyni olimpijska, mistrzyni świata z 2015 i 2017 r , mistrzyni Europy z 2014 i 2016r. Dafne Schippers.

1500m

Angelika Cichocka udowodniła dziś na bieżni, że łatwo się nie poddaje. Że podjęła słuszną decyzję, gdy po nieudanym starcie na 800m zdecydowała się pozostać w grze i spróbować szczęścia na 1500m. Mistrzyni Europy na tym dystansie z Amsterdamu, kwalifikacje ukończyła z czasem 4:10:04.

- To było wyzwanie. Miałam prawie cztery miesiące przerwy, a tak długa przerwa nigdy nie jest dobra. Decyzja o tym starcie była spontaniczna. Ta myśl strzeliła mnie jak piorun i po prostu musiałam to zrobić. Nie byłabym sobą, gdybym spakowała walizki i wyjechała nie próbując. Udało się! - mówiła wreszcie szczęśliwa Angelika Cichocka, która w finale spotka się m.in. z... Sofią Ennaoui.

- W tym biegu chciałam tylko wejść do finału, jak najmniejszym kosztem - mówiła po biegu Sofia, obiecując walkę i mądry bieg w finale.

3000 m

W finale konkurencji nie zobaczymy niestety żadnej z Polek.

- Nie ma o czym mówić. Przez cały rok borykałam się z kontuzją. Treningi wznowiłam od maja. Krótki czas przygotowań spowodował, że za bardzo podkręciłam śrubę na treningach. Kontuzja się odnowiła, nie w pełni wykorzystałam swój czas. Na razie potrzebuję odpoczynku. Od niemal 5 lat nie miałam chwili wolnego. Muszę się zregenerować i przygotować do wiosennych biegów na asfalcie - wyjaśniła nam Katarzyna Kowalska.

- Stać mnie na dobre bieganie, a dzisiaj coś nie zagrało. Sama nie wiem, co. To nie był mój dzień - podsumowała bieg Matylda Kowal.

Sztafety

Sesja poranna zakończyła się awansem do finału sztafet 4 x 400 m. W finale zobaczymy i panie, dla których awans był formalnością, i panów, którzy o miejsce zawalczyli czasem 3:02.75

- Miałem nadzieję, że zajmiemy miejsce w pierwszej trójce, ale byłem zaskoczony wysoką formą np. Czechów, którzy poprawili rekord swojego kraju. Na szczęście dostaliśmy się do finału i to cieszy - mówił Kajetan Duszyński, który biegł na ostatniej zmianie w sztafecie.

Rzut młotem, skok o tyczce, trójskok

W konkurencjach pozabiegowych awansem do finału mogą się cieszyć Joanna Fiodorow i Anita Włodarczyk, Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski.

Start trójskoczka Karola Hoffmanna zakończył kontuzją ścięgna Achillesa. Niestety tego zawodnika czeka teraz operacja.

Z Berlina Ilona Berezowska


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce