Medale MP Masters w maratonie rozdane

Opublikowane w pon., 13/05/2019 - 13:34

W ramach 9. Maratonu Opolskiego rozegrane zostały Mistrzostwa Polski masters na królewskim dystansie. O medale walczono w dwunastu kategoriach wiekowych, począwszy od 35. roku życia.

Łącznie w Opolu wystartowało ponad 600 osób na kilku dystansach. Oprócz biegu głównego rozgrywany był też półmaraton, bieg na 10 km, sztafetę 4 x 5 km i rywalizacja handbike. Zwycięzcami Maratonu Opolskiego zostali Kenijczycy Mark Rotich z czasem 2:26:51 oraz Emily Cheruiyot z wynikiem 2:59:23. W samym tylko maratonie sklasyfikowano 156 osób, z czego 21 stanowiły panie.

Wśród najmłodszych mastersów, złote medale MP zdobywali Wioleta Kościelniak z klubu Tigers Prudnikrunners Team Nysa i Zbigniew Kalinowski z JKL Jawor Jaworzno. Pani Wioleta uzyskała czas 3:45:09, o ponad dwie minuty pokonując Lilianę Milińską (3:47:27). Przewaga nad trzecią w kategorii Katarzynę Godawą była już znaczna (4:22:20). Nieco lepsze rezultaty padły wśród mężczyzn. Zbigniew Kalinowski pokonał trasę w 2:33:57 i zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej maratonu! Walka o podium MP była zacięta - drugi w kategorii weteranów, a trzeci w generalce Mariuszem Dembowski był wolniejszy tylko o 10 sekund (2:34:08), a barierę 3 godzin złamał także brązowy medalista Dominik Książek (2:57:10).

Z brązowym medalem w kategorii M40 wraca do Warszawy ultramaratończyk Paweł Żuk, który uzyskał wynik 3:14:08. Wśród pań w tej kategorii najlepsza okazała się jego klubowa koleżanka z Biegam na Tarchominie – Natalia Tejchma (4:01:38).

Wśród mężczyzn w M40 triumfował Tomasz Duliniec z miejscowości Kurznie, który pobiegł 2:50:58.

Najstarszą uczestniczką mistrzostw była Agnieszka Michalska, która jako jedyna została sklasyfikowana w kategorii K55. Uzyskała czas 4:56:29. W tej samej kategorii, tyle że wśród mężczyzn, metę przekroczyło 12 biegaczy, a wygrał Andrzej Kosioł z czasem 3:21:43.

Trzy miejsca na podium i trzech doświadczonych zawodników. Tak wyglądała sytuacja w kategorii M70. Ostatecznie złoto przypadło Eugeniuszowi Reiterowi (rocznik 1947), który pokonał dystans w 4:06:33. Dało mu to 93. miejsce w klasyfikacji open. Drugi był Henryk Kowalski-Neukirch z czasem 4:17:34 Trzecie miejsce zajął Wacław Wanat z wynikiem 4:34:45

Pełne wyniki 9. Maratonu Opolskiego i Mistrzostw Polski Masters w Maratonie A.D. 2019 można znaleźć TUTAJ.

W 2020 r. Mistrzostwa Polski Masters w Maratonie zorganizuje ponownie Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju, a rywalizacja o medale toczyć będzie się na trasie Koral Maratonu. Ma mocy porozumienia zawartego latem 2018 r. przez Fundację „Festiwal Biegów” i Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters, krynickie mistrzostwa maratończyków odbywają się od ubiegłego roku w cyklu dwuletnim, w lata parzyste.

W 2019 r. w Krynicy rozdane zostaną za to – już tradycyjnie – medale MP Masters w biegu Ulicznym na 10 km (podczas Życiowej Dziesiątki) oraz w Ultramaratonie Górskim (w ramach Biegu 7 Dolin 100 km). Zapisy trwają – TUTAJ.