Michael Wardian ustanawia FKT Izraelskiego Szlaku Narodowego


Opublikowane w sob., 23/03/2019 - 19:59

10 dni 16 godzin i 36 minut. Tyle czasu potrzebował Michael Wardian, by pokonać Izraelski Szlak Narodowy. To nowy najlepszy znany czas (FKT) tego wyzwania.

Amerykański ultramaratończyk rozpoczął swój bieg 12 marca. Punktem startu był Eljat, gdzie większość turystów kończy swoją przygodę z tym szlakiem po 2-miesięcznym trekkingu. Wardian już pierwszego dnia wyzwania przekonał się, że zadanie nie będzie proste.

Na szlaku utworzonym jako odpowiedź na amerykański Appalachian Trail, nie brakuje wymagających mozolnej wspinaczki technicznych odcinków. Łatwo się na nim zgubić a na szybkość przebiegania kolejnych kilometrów ma również wpływ pogoda. W czasie 10-dniowej próby w menu Wardiana był i deszcz i upał. Na trasie zalegało również błoto.

Kryzys przyszedł w najtrudniejszym miejscu trasy, a bieg spowalniały problemy z żołądkiem. W efekcie czwartego dnia wyzwania Wardian pokonał tylko 71 km. To najmniejszy dzienny kilometraż tego wyzwania, zazwyczaj Aemrykanin przebywał na trasie ponad 10 godzin dziennie. Dystans 100 km przekroczył czterokrotnie podczas 10 dni. Na ostatni dzień zostawił sobie 106 km. Najwięcej - 122 km - przebiegł szóstego dnia, gdy miał towarzystwo innych biegaczy i „angielską” pogodę.

Sumarycznie Michael Wardian przebiegł 1016 km w 10 dni 16 godzin i 36 minut i ustanowił nowy rekord szybkości na Izraelskim Szlaku Narodowym. Poprzednie najlepsze osiągnięcie było dziełem Richarda Bowlesa. Australijczyk w 2013 r. przemierzył szlak w 15 dni - o 3 dni dłużej niż pierwotnie zamierzał, ale na ostatnim odcinku zmagał się z kontuzją stopy.

Wardian dodał kolejny skalp do swojego imponującego dorobku, m.in. rekordu World Marathon Challange (7 maratonów w 7 dni na 7 kontynentach).

IB


Polecamy również:


Podziel się: