Michał Rozmys ze złotem Letniej Uniwersjady! [WIDEO]

Opublikowane w czw., 11/07/2019 - 10:16

Michał Rozmys zdobył złoty medal w biegu na 1500 m podczas 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu. Reprezentant Polski na finiszu „okiwał” rywali nie gorzej niż piłkarska gwiazda miejscowych „Azzurri” Piotr Zieliński.

24-latek był najlepszy zarówno we wtorek w serii półfinałowej jak i w środę w decydującym biegu. Rywalizacja nie była toczona w szybkim tempie, jednak tu liczył się przede wszystkim tytuł. Zawodnicy powoli się rozkręcali, a mocniej przycisnęli na ostatnim okrążeniu.

Michał Rozmys zaprezentował efektowny finisz, atakując z piątego miejsca i obiegając rywali. Polak uzyskał rezultat 3:53.67, pokonując Czecha Jana Frisa (3:53.95) i Fina Joonas Rinne (3:54.02).

Złoto Michała Rozmysa to drugi medal dla polskich lekkoatletów w Neapolu. Na rozpoczęcie imprez zmagania kulomiotów wygrał Konrad Bukowiecki, ustanawiając rekord Uniwersjady (21,54 m).

To oczywiście nie koniec medalowych szans biało-czerwonych. W środę bieg półfinałowy na 5000 m wygrała Katarzyna Jankowska (Rutkowska) z wynikiem 16:30.67 i awansowała do finału. Polka ma jeden z lepszych rekordów życiowych stawce (15:37.31) a w finałowej stawce są jeszcze tylko trzy zawodniczki które złamały 16 minut. Finałowy bieg odbędzie się w piątek o godzinie 19:50.

Zgodnie z przewidywaniami o tytuł walczyć będzie też Patryk Dobek, który wygrał swój półfinał na 400 m ppł z wynikiem 49.70. Szansa na medal już w czwartek wieczorem, o godz. 19:10.

Blisko półtorej godziny później w finale na 3000 m z przeszkodami kobiet pobiegnie kolejna z naszych faworytek, Alicja Konieczek.

Jednym z wydarzeń Uniwersjady, które obiegło światowe media był złoty medal hinduski Dutee Chand w biegu na 100 m (11.32). Dutee została pierwszą zawodniczką z tego kraju, która zdobyła złoto na Igrzyskach Studenckich, jednak nie to wzbudziło zainteresowanie świata.

Przed laty zawodniczka nie przeszła kontrowersyjnego „testu płci” i została zawieszona przez IAAF. W 2015 roku, 19-letnia wówczas biegaczka wygrała sprawę przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu i IAAF musiało zawiesić przepisy dotyczące „naturalnie podwyższonego poziomu testosteronu”.

Mylący testosteron. Dutee Chand wraca na bieżnię

W myśl nowych regulacji sprinterka może bez przeszkód startować w swojej koronnej konkurencji, bo kurację hormonalna zalecono tylko biegaczkom na dystansach na od 400 m do mili.

Lekkoatletyka w programie 30. Letniej Uniwersjady gościć będzie do 13 lipca.