Mikołajkowe rekordy w górskim GP Krakowa. Krzysztof Bodurka, ledenda cyklu, znów na topie!


Opublikowane w wt., 04/12/2018 - 14:34

Grand Prix Krakowa w biegach górskich składa się z 5 biegów, w okresie od końca października do początku marca. Tej zimy jest rozgrywane po raz siódmy. Drugie zawody w cyklu są ulubionymi dla wielu uczestników, bo to wydanie mikołajkowe.

Tegoroczne mikołajki były bardzo szybkie, w kilku kategoriach wręcz rekordowe. Dobrym wynikom sprzyjały niska temperatura, słoneczna aura i bardzo suche podłoże.

Dwa rekordy padły już w momencie startu – liczby uczestników i… liczby namiotów rozstawionych w XXI wieku na imprezach tego organizatora (WKS Wawel Orienteering Team). W 4 biegach: Przyjaznej Trójce, Tradycyjnej Piątce, Ambitnej Jedenastce i Hardej Dwudziestce Trójce, wystartowało w sumie 937 biegaczy. 26 kolejnych osób stanęło do rywalizacji z kijkami.

Rekordy sportowe zawdzięczamy Dariuszowi Boroniowi i Krzysztofowi Bodurce, którzy najkrótsze trasy pokonali najszybciej w 7-letniej historii imprezy.

Krakowianin Dariusz Boroń z ASICS Frontrunner Poland przebiegł dystans 3,7 km (Przyjazna Trójka) w czasie równych 13 minut, drugiego na mecie Mateusza Szwaję z Gliwic wyprzedził o 35 sekund.

Z kolei Krzysztof Bodurka z Nielepic koło Zabierzowa nie miał sobie równych na trasie długości 5,7 km (Tradycyjna Piątka). Czas 21:18 jest o blisko pół minuty lepszy od mającego długą brodę (padł w marcu 2014 r.) poprzedniego rekordu należącego do… Krzysztofa Bodurki! Drugi na mecie Dominik Tabor finiszował aż minutę i 10 sekund po zwycięzcy.

Bodurka, reprezentant Polski w biegach górskich jest w końcówce roku w rewelacyjnej formie, choć jeszcze niedawno zmagał się z poważną kontuzją. Tydzień przed rekordem w Krakowie, bezapelacyjnie triumfował w Eliminatorze, będąc najszybszym w każdej z czterech serii wspinaczki na Czantorię.

Iwona Januszyk rekordzistką Czantorii Wielkiej! Z Krzysztofem Bodurką wyELIMINATORowali konkurencję

Zwycięzcom na dystansach dłuższych tym razem do rekordowych osiągnięć nieco zabrakło. Grzegorz Grzywa przebiegł Ambitną Jedenastkę na 11,6 km w czasie 47:04 (rekord, a jakże! Krzysztofa Bodurki, jest o ponad 3,5 minuty lepszy – 43:21), zaś Tomasz Koczwara pokonał 23,2 km Hardej Dwudziestki Trójki w 1:37:29, o niespełna minutę wolniej niż król tej trasy Dominik Grządziel, który kilka tygodni temu wyjechał na półroczny, służbowy kontrakt do słynnego CERN w Szwajcarii (Grządziel jest fizykiem jądrowym).

Poszczególne biegi wśród kobiet wygrały w wydaniu mikołajkowym:

  • Przyjazna Trójka: Pola Niessner 17:20 (rekord trasy Anity Szklanej to 16:22)
  • Tradycyjna Piątka: Sylwia Byrska 27:12 (rekord Mai Garbacik wynosi 26:59)
  • Ambitna Jedenastka: Katarzyna Zych 57:08 (rekordzistka, Magdalena Łączak, przebiegła ten dystans w  53:42)
  • Harda Dwudziestka Trójka: Katarzyna Solińska 1:59:24 (jej własny rekordowy wynik to 1:52:18).

Rekordy GP Krakowa czekają zatem na pobicie, najbliższa okazja – już za miesiąc, w święto Trzech Króli 6 stycznia).

WYNIKI i KLASYFIKACJA GENERALNA

Piotr Falkowski


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce