Minimum na Boston za grosze


Do listy biegów kwalifikacyjnych Maratonu Bostońskiego w 2019 r. dołączył właśnie The Cheap Marathon. Imprezę rozgrywaną w amerykańskim stanie Massachusetts, ochrzczono mianem biegu dla oszczędnych.

Bieganie może nie jest najdroższym sportem na świecie, ale każda para butów czy zegarek GPS może powodować wyrwę w domowym budżecie. Jeśli myślimy o poważnych przygotowaniach, warto pomyśleć też o trenerze. Do tego dochodzą pakiety startowe.

Sam start w Bostonie to koszt od 185 dolarów dla obywateli USA do 250 dolarów dla biegaczy z zagranicy. Żeby się tam dostać, trzeba spełnić kryterium czasowe. Wyniku nie można uzyskać byle gdzie, bo w jednym ze wskazanych biegów. Na liście są giganci jak Londyn, Berlin, Chicago, Nowy Jork, ale też mniejsze maratony jak Erie czy Steamtown.

Teraz o udział w Bostonie będzie można powalczyć też podczas The Cheap Marathon (Tanim Maratonie – red), rozgrywanym w ramach Green Stride Races. Koszt pakietu to tylko 26 dolarów (ok. 90 zł). Uczestnik biegu płacą więc dolara za każdą pokonaną milę.

Dla porównania, w przyszłorocznym Cracovia Maratonie można wystartować już za 70 zł. Opłata ta wzrasta od 1 stycznia do 100 zł. Najtańszy pakiet 40. Maratonu Warszawskiego to w chwili obecnej koszt 120 zł.

Począwszy od 2012 roku w Salisbury organizowany był doroczny bieg na 5 i 10 km z okazji Dnia Świętego Patryka. Przez kilka pierwszych edycji obowiązywała opłata w wysokości 20-30 dolarów. Dwa lata temu postanowiono zmniejszyć wpisowe do 10 dolarów, co przyciągało ponad 1100 uczestników. Ten sam schemat zastosowano teraz przy maratonie i sądząc po zainteresowaniu mediów i biegaczy na internetowych forach, odniesie spory sukces.

Jak organizatorom udało się zbić koszty pakietów? Otóż zrezygnowali z większości dodatków, którymi kuszą dziś organizatorzy biegów na świecie. W torbie nie ma koszulki startowej, czapeczki. Nie ma nawet samej torby! Pamiątkowy gadżet można za to dokupić.

Na trasę złoży się w sumie sześć pętli, poprowadzonych w rezerwacie stanowym, oraz 3 punkty z wodą i 1 z napojami izotonicznymi (w sumie 18 i 6), co również zbiło koszty wydarzenia. Imprezę zabezpieczy też personel medyczny. Żadnych koncertów, stref aktywności, pokazów...

Na swojej stronie organizatorzy proszą o uważne przeczytanie regulaminu i nie spodziewanie się wielkiego wydarzenia. To ma być bieg, którego zadaniem jest uzyskanie dobrych czasów. Atutem ma być płaski profil.

The Cheap Marathon zaplanowano na 8 kwietnia.

Co ciekawe, całkiem za darmo minimum na Boston można wybiegać w stanie Maine, podczas Millinocket Marathonu. Osoby, które chcą otrzymać medal imprezy mogą go wcześniej zamówić w cenie 6 dolarów. Krążek jest wykonywany ręcznie. Impreza ma celu wesprzeć lokalną społeczność, która straciła główne miejsce pracy jakim był zakład papierniczy. Organizatorzy Millinocket Marathon liczą, że dzięki temu że ich maraton jest darmowy uczestnicy zostawią więcej pieniędzy w miejscowych restauracjach, czy hotelach.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: