Mistrz Europy chce podbić Fukuokę

Opublikowane w sob., 02/11/2019 - 15:28

Mistrz Europy Belg Koen Naert będzie jedną z gwiazd zbliżającego się maratonu w Fukuoce. Gospodarze liczą na całą grupę miejscowych zawodników, w tym Yukiego Kawauchiego – zwycięzcę Maratonu Bostońskiego.

Dwa lata temu w Fukuoce wielką niespodziankę sprawił Norweg Sondre Norstad Moen. Wygrał, a czasem 2:05:48 ustanowił ówczesny rekord Europy w maratonie. Teraz na sukces liczy Koen Naert. Belg legitymuje życiówką 2:07:39 z tego roku z Rotterdamu. Jest on jedynym zawodnikiem ze Starego Kontynentu wśród zaproszonej elity.

Oczywiście o poprawieniu rekordu Europy Brytyjczyka Mo Faraha (2:05:11) nikt głośno nie mówi, ale Naert. jest jednym z głównych kandydatów do wygranej. Tym bardziej, że niespodziewany mistrz Europy z Berlina (a także jego kolega z kadry Bashir Abdi) zrezygnował z udziału w mistrzostwach świata w Dosze, ze względu na upały.

Wśród biegaczy, którzy stawią się w największym mieście wyspy Kiusiu, najlepszy rekord życiowy ma Marokańczyk El Mahjoub Dazza - 2:05:26. Jest on również rekordzistą swojego kraju na królewskim dystansie. W tym sezonie wygrał maraton w Pradze z wynikiem niewiele słabszym, bo 2:05:58.

Nieco słabszy wynik ma Etiopczyk Tsedat Abeje Ayana – 2:06:36, zwycięzca ubiegłorocznego maratonu w Rydze.

Na wysokie miejsce liczy też Kenijczyk Raymond Kipchumba Choge, który w zeszłym roku wygrał w Koszycach (życiówka 2:08:11)

Na liście startowej jest w sumie trzynastu zawodników z życiówkami poniżej 2:10:00. Wśród nich jest liczna grupa Japończyków. Yuki Sato to uczestnik mistrzostw świata z 2011 i 2013 roku, z życiówką 2:08:58 z 2018 roku. Yuki Kawauchi, zwycięzca z Bostonu z 2018 r. biegał już maratony w 2:09:18. Ten zabiegany obieżyświat jeszcze w październiku biegał w Dosze, gdzie zajął 29, miejsce z czasem 2:17:59. Był to jego szósty maraton w tym roku, a dziewięćdziesiąty ósmy w karierze!

Bardzo mocna będzie obsada pacemakerów. W szóstce zająców będzie m.in. Kenijczyk Bedan Karoki - drugi zawodnik tegorocznego Maratonu Tokijskiego, który jesienią w Chicago ustanowił życiówkę 2:05:53 (58:42 w półmaratonie). Evans Kiprop Cheruiyot to zwycięzca maratonu w Chicago w 2008 roku, gdzie ustanowił życiówkę 2:06:25.

73. Maraton w Fukuoce odbędzie się 1 grudnia. Rok temu, po 14 latach przerwy, imprezę niespodziewanie wygrał Japończyk Yuma Hattori - 2:07:27. Gospodarze z pewnością liczą na powtórkę.