Mistrz Paraolimpijski poważnie ranny w wypadku


Opublikowane w pon., 22/06/2020 - 09:00

Włoski parakolarz, były kierowca Formuły 1 Alessandro Zanardi miał poważny wypadek samochodowy. Trafił do szpitala, a jego stan określany jest jako poważny.

Do wypadku doszło w piątek po południu podczas wyścigów handbike Obettivo Tricolore. To forma sztafety z północy na południe Włoch, promującej sport niepełnosprawnych.

Zanardi został potrącony przez ciężarówkę. Doznał ciężkich obrażeń głowy. Jak poinformował w niedzielę szpital Santa Maria alle Le Scotte w Sienie, Włoch pozostaje w śpiączce i oddycha za pomocą respiratora. Przeszedł też operację neurochirurgiczną szczęko-twarzy.

Alessandro „Alex” Zanardi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci sportu we Włoszech, i nie tylko. Był utytułowanym kierowcą wyścigowym, zdobywał złote medale paraolimpiady w wyścigach rowerów typu handbike - zdobył 2 złote medale paraolimpijskie w kolarstwie w kategorii H4 oraz srebrny w sztafecie mieszanej H1-4. Podobnym osiągnięciem szczyci się rzeszowianin, były żużlowiec Rafał Wilk. Zanardi wygrywał też m.in. Maratona di Roma.

W 2001 r. uległ Zanardi wypadkowi na torze Lausitzring, gdzie rywalizował w wyścigu amerykańskiej serii Champ Car. Stracił obie nogi. Wcześniej, w sezonach 1997 i 1998, był mistrzem tej serii. W latach 1991 - 1994 oraz w 1999 r. Włoch ścigał się w Formule 1, w zespołach Jordan, Minardi, Lotus i Williams.

Dziś Zanardi ma 53 lata i pracuje jako dziennikarz sportowy – jest związany m.in. ze słynną „La Gazetta dello Sport”. Prowadzi też własną fundację i pomaga niepełnosprawnym dzieciom.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce