Mistrzostwa Świata w biegach górskich WMRA w 2020 r. odbędą się w...


Opublikowane w wt., 05/11/2019 - 14:08

Choć do Mistrzostw Świata w Biegach Górskich WMRA zostało kilka dni, to już poznaliśmy gospodarza kolejnej edycji. W 2020 roku czołówka zawita na hiszpańską wyspę Lanzarote. Proponowana data to 23-25 października.

Po przejrzeniu kilku kandydatur Światowe Stowarzyszenie Biegów Górskich WMRA postawiło na niewielką wulkaniczną wyspę położoną na Ocenie Atlantyckim. Co prawda bliżej stamtąd do brzegów Maroka niż do Madrytu, to jednak administracyjnie należy ona od Hiszpanów i to od XV wieku.

Biegacze kojarzą wyspę z ultramaratońskich zawodów Haria Extreme. Rozgrywane są tam biegi na kilku dystansach, m.in 44 km (1400 m przewyższenia) czy 95 km (3050 m przewyższenia). Trasa prowadzi biegaczy przez wyspę, począwszy od miasta Femes. Nie brakuje plaż, wniesień ale i technicznych fragmentów.

W zeszłym roku na najdłuższym dystansie wystartowała Magdalena Łączak, która była druga wśród pań z wynikiem 10:03:52. Wśród mężczyzn Paweł Dybek finiszował na siódmym miejscu, z wynikiem 9:44:32.

Magda Łączak bez pucharu, ale znów na podium! Paweł Dybek siódmy w Haría Extreme Lanzarote

Lanzarote będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Biegach Górskich jak i Mistrzostw Świata w Biegu Górskim na długim dystansie. O medale rywalizować będą także juniorzy. Zapowiada się spore wyzwanie logistyczne. Trasa ma liczyć ok. 10 km i poprowadzi przez wymagający szczyt Risco de Famara. Podczas maratonu przewyższenie wynosić ma 1900 m. Ta trasa z kolei prowadzić będzie z malowniczej miejscowości Haría, do obszaru pokrytego lawą nazywanego Malpais.

Tegoroczne mistrzostwa, w podobnej - kompletnej formule, ze wszystkimi kategoriami i dystansami, odbędą się już w dniach 15 - 16 listopada w argentyńskim Villa La Angostura. Mistrzostwa odbędą się w ramach zawodów K42 Adventure Marathon. To pierwszy raz, gdy impreza tej rangi gości w Ameryce Południowej. Do miasta leżącego w Patagonii przyjedzie ponad 450 biegaczy z 42 krajów.

Argentyńskie 35. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich rozegrane zostaną na dystansie 14 km, a uczestnicy 16. Mistrzostw Świata w biegu górskim długodystansowym do pokonania będą mieli 41,5 km. Dla juniorów przygotowano zostaną trasy liczące 6,6 km. Niebawem przekonamy się komu przyjdzie bronić tytułów w Lanzarote.

Przypomnijmy, że Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich WMRA gościły też w Polsce. W 2013 w formule anglosaskiej walczono w Krynicy-Zdroju podczas Festiwalu Biegowego. Natomiast w zeszłym roku w o medale na dystansie długim rywalizowano w Karpaczu. Srebrny medal zdobyła tam Dominika Stelmach.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce