Mistrzyni Europy złapana na stosowaniu dopingu

Opublikowane w pt., 28/02/2020 - 10:42

Znana ukraińska biegaczka Natalia Krol, dwukrotna mistrzyni Europy w biegu na 800 m w tym roku nie obroni tytułu. Biegaczka została zawieszona za stosowanie dopingu. W jej organizmie wykryto zabronią substancję – hydrochlorotiazyd.

Większość kibiców zawodniczkę pamiętać może z występów ją pod panieńskim nazwiskiem – Natalia Pryszczepa. Biegaczka zdobyła złoto mistrzostw Europy w 2016 r. w Amsterdamie z czasem 1.59,70, a dwa lata później w Berlinie obroniła tytuł (2.00,38).

W obu wspomnianych finałach biegały też Polki. Cztery lata temu Joanna Jóźwik zajęła szóste miejsce (2.00,57) , a dwa lata później Anna Sabat była piąta (2.01,26). Są jednak małe szanse, żeby któraś z nich „poprawiła” miejsce w wirtualnej klasyfikacji. Pobrana próbka musiałaby dotyczyć okresu przed mistrzostwami.

W 2016 roku Ukrainka startowała też w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie dotarła do półfinału. Rok temu na tej fazie też zakończyła udział w mistrzostwach świata w Dosze. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw kraju w biegach na 800 m i 1500 m.

Zawodniczka brała udział w mityngach rozgrywanych w Polsce. Dwa lata temu w Szczecinie zwyciężyła w Memoriale Wiesława Maniaka, a rok wcześniej w Memoriale Janusza Kusocińskiego. W zeszłym sezonie biegała w Bydgoszczy podczas Drużynowych Mistrzostw Europy.

Wykryty w organizmie 25-letniej biegaczki środek jest diuretykiem, czyli substancją moczopędną. Może służyć do maskowania stosowania innych zabronionych środków. Teraz będzie musiała przedstawić wyjaśniania, ma też możliwość przebadania próbki B.

W przypadku pierwszego przewinienia, dyskwalifikacja za złamanie przepisów antydopingowych wynosi od 2 do 4 lat.