Morze deszczu i biegaczy na ulicach Gdańska. Amber Expo Półmaraton po raz piąty

Opublikowane w wt., 30/10/2018 - 19:59

Gdańsk po raz kolejny zalało morze… biegaczy. Na starcie piątego AmberExpo Półmaratonu Gdańsk, największej imprezy biegowej w mieście, stanęło w sumie prawie 5 tysięcy biegaczy, dorosłych i dzieci, z czego 3,5 tysiąca na dystansie głównym – półmaratonu 21,097 m. Kolejny raz stworzyli nad Bałtykiem niepowtarzalną atmosferę i prawdziwe sportowe święto.

Nie dopisała jedynie pogoda. Rzęsisty deszcz i silny wiatr skutecznie utrudniało uzyskanie dobrych wyników, o „życiówkę” było naprawdę trudno, co podkreślił, mimo to zadowolony z występu, Adam Korol, mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata w wioślarskiej czwórce podwójnej, gość i uczestnik (Bieg 7 Dolin 34 km) tegorocznego, 9. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy.

Niedługo po starcie półmaratonu na czoło stawki wysforował się Joseph Mutwanthei Mumo. Kenijczyk „dowiózł” prowadzenie do mety i wygrał w czasie 1:07:32, ale tuż za nim finiszował Łukasz Kujawski. Przez cały dystans gonił Kenijczyka, zabrakło mu zaledwie 8 sekund (1:07:40). Obok nich na podium stanął Andrzej Rogiewicz, który minął linię mety z wynikiem 01:08:08.

Wśród kobiet triumfowała dobrze znana na polskich ulicach biegaczka z Białorusi Iryna Somawa (01:16:25). Grodnianka zdecydowanie, bo o 5,5 minuty, wyprzedziła Aleksandrę Baranowską-Trzasko (01:21:55), a kolejną minutę później finiszowała Mariola Stasiewicz (01:22:48).

Uczestnicy 5 AmberExpo Półmaratonu Gdańsk tradycyjnie mijali na trasie najbardziej charakterystyczne punkty miasta: żurawie Kone, budynek Europejskiego Centrum Solidarności, Pomnik Trzech Krzyży, Zieleniak, Halę Olivia. Finiszowali w AmberExpo – siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Towarzyszący półmaratonowi Bieg na Piątkę wygrali Michał Derdowski (16:18 min.) i Magdalena Wielechowska (19:07).

Na tej samej trasie toczyła się rywalizacja w Firmowej Piątce. Współzawod ictwo zespołowe cieszyło się dużym zainteresowaniem, wzięło w niej udział kilkadziesiąt drużyn z całej Polski, a najlepsi okazali się reprezentanci STO 2 Kartuska Gdańsk.

Ponad pięćdziesiąt osób wzięło udział w Biegu z wózkiem dziecięcym w ramach Rodzinnego biegu z THULE na dystansach 5 km i półmaratonu. Najlepsze mamy i ojcowie zostali nagrodzeni wózkami biegowymi.

Blisko pół tysiąca dzieciaków, zdolnych do biegania już na własnych nogach, rywalizowało w zawodach Amber Kids na dystansach (w zależności od wieku) 200, 500 i 1000 metrów.

5 km i półmaraton to tradycyjne dystanse gdańskiej imprezy, po raz pierwszy natomiast odbyła się Nocna Dycha, do której 400 biegaczy wystartowało o godzinie 23. Dystans 10 km najszybciej przebiegła kobieta! Anna Gosk finiszowała w czasie 35:04 min. i o 5 sekund wyprzedziła najlepszego mężczyznę Radosława Zajka.

KOMPLET WYNIKÓW

Organizatorzy AmberExpo Półmaratonu Gdańsk zapraszają już na przyszłoroczne wydanie imprezy. Pierwsze szczegóły już wkrótce na oficjalnej stronie zawodów.