MŚ Moskwa: Nowakowska 14., Bolt mistrzem świata.

Opublikowane w sob., 17/08/2013 - 19:14

W ósmym dniu mistrzostw świata rozegrano pięć finałowych konkurencji biegowych.

Pierwsi na mecie stanęli maratończycy. Bieg szybko został zdominowany przez rywalizację Stephena Kiproticha z zawodnikami z Etiopii. Po 35 kilometrze do stawki prowadzących, dołączył Japończyk Kentaro Nakamoto, który ostatecznie zajął piąte miejsce. Mistrzem świata z czasem 2:09:51 został Stephen Kiprotich z Ugandy. Pozostałe miejsca na podium zajęli  Etiopczycy: Lelida Dessa - 2:10:12 i Tadese Tola 2:10:12. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce zdobyła Etiopia.

W sesji  popołudniowej Dominika Nowakowska brała udział w  finale biegu na 5000m. Przez niemal 2km nasza zawodnika biegła na czele stawki, niemniej wyścig zakończyła na 14 miejscu z czasem 15:58.26. W połowie dystansu tempo zaczęła nadawać Almaz Ayana (ostatecznie trzecia), ale już ostatnie okrążenie należało do Meseret Defar, która została mistrzynią świata (14:50.19). Srebrny medal zdobyła Mercy Cherono (14:51.22)

W biegu sztafetowym 4x400, szybko wystartowały  Amerykanki, ale brak precyzji na trzeciej zmianie pozbawił je prowadzenia na rzecz Rosjanek. Po czwartej zmianie Rosjanki nie oddały już swojej pozycji i zdobyły złoty medal (3:20.19). Drugie były Amerykanki (3.20.41), wyprzedzając Brytyjki (3:22.61).

W finale 100m ppł pań zwyciężyła Brianna Rollins (12.44) przed Sally Person (12.50) i Tiffany Porter (12.55).

- Jestem bardzo szczęśliwa, że poprawiłam swój rekord życiowy i zdobyłam medal dla Wielkiej Brytanii. W biegu przez płotki wszystko może się zdarzyć, ale wierzyłam w siebie. Zmierzyłam się z bardzo utalentowanymi zawodniczkami i jestem dumna, że mam ten medal - powiedziała Tiffany Porter dziennikarzom BBC 2

Wydarzeniem wieczoru był bieg na 200m mężczyzn. Nie było niespodzianką, że mistrzem świata na tym dystansie został Usain Bolt z czasem 19.66. Także drugie miejsce na podium należało do Jamajczyka Warrena Weira (19.79). Brązowy medal wywalczył Amerykanin Curtis Mitchell.