MŚ po 6 latach znów w Europie. Budapeszt 2023!


Opublikowane w śr., 05/12/2018 - 09:57

Po 6 latach przerwy zmagania najlepszych lekkoatletów świata wrócą do Europy. W 2023 r. Mistrzostwa Świata na stadionie odbędą się w Budapeszcie.

W ubiegłym roku światowy czempionat zorganizował Londyn, a dwa kolejne będą gościły inne kontynenty: w 2019 roku Azja (Doha w Katarze), a w 2021 – Ameryka Północna (Eugene w USA).

Stolica Węgier była jedynym oficjalnym kandydatem do organizacji zawodów, według nowego modelu wprowadzonego przez IAAF. Światowa Federacja Lekkoatletyczna nie informuje teraz o zgłoszonych kandydatach, ani o procedurze wyboru organizatora mistrzostw. Szef organizacji Sebastian Coe ogłosił jedynie w lipcu, że Budapeszt jest jedynym kandydatem i teraz głosowała nad tym Rada IAAF.

Jako jeden z pierwszych, gratulacje Węgrom złożył Svein Arne Hansen, prezes Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej (European Athletic Association).

Na Węgrzech, lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata odbędą się po raz pierwszy, a gospodarze zbudują na ich potrzeby nowy stadion nad brzegiem Dunaju o pojemności 40 tysięcy widzów. Po MŚ większość trybun zostanie zdemontowana, na stałe pozostanie widownia na 15 tysięcy ludzi.

Poprzednio, gdy Budapeszt gościł wielkie imprezy (Mistrzostwa Europy w 1966 i 1998 r.), lekkoatleci rywalizowali na, nieistniejącym już, obiekcie im. Ferenca Puskasa. W mieście odbyły się także dwukrotnie Halowe MŚ, w 1989 i 2004 r.

„To wielki zaszczyt, że IAAF docenił doświadczenie i zdolności organizacyjne Budapesztu i wszystkich Węgrów” – powiedział Balázs Fürjes, przedstawiciel rządu w komitecie odpowiedzialnym za kandydatur. Uczestniczył on także w nieudanych staraniach Budapesztu o organizację igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2024 r.

Piotr Falkowski


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce