MŚ w półmaratonie bez jednej z gwiazd


Opublikowane w wt., 13/03/2018 - 13:24

Kenijczyk Bedan Karoki (na zdjęciu) nie zdobędzie kolejnego medalu mistrzostw świata w półmaratonie. Powodem jest uraz ścięgna udowego. Zawodnika ma kto zastąpić.

Karoki w tym roku wygrał prestiżowy półmaraton w Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uzyskał tam wynik 58:42, co jest jego rekordem życiowym i najlepszym wynikiem w tym roku na światowych listach. Bieg okupił kontuzją, która wyklucza go z udziału w mistrzostwach. Karoki w swoim dorobku ma już złoty medal mistrzostw, wywalczony drużynowo w 2016 roku w Cardiff. Indywidualnie sięgnął tam po srebro.

Karokiego w reprezentacji zastąpi Alex Korio, którego rekord życiowy wynosi 58:51 (Kopenhaga 2017).

Liderem Kenijczyków jest Geoffrey Kamworor, który będzie bronił tytułu. Wśród pań główną pretendentką do tytułu jest Joyciline Jepkosgei - rekordzistka świata w półmaratonie.

Szansą Etiopii na złoty medal jest Jemal Yimera, który podczas wspomnianego półmaratonu Ras Al Khaimah uzyskał wynik 59:00, co jest najlepszym debiutem w historii. Wśród pań na wysokie miejsce liczy Ruti Aga z życiówką 1:06:39. Wydaje się, że w tym roku etiopska reprezentacja została oparta na głodnych sukcesu młodszych zawodnikach.

Chociaż w miniony weekend Galen Rupp błysnął formą we Włoszech, gdzie w półmaratonie Rzym-Ostia uzyskał fantastyczny czas 59:47, to nie zobaczymy go w składzie w USA. Amerykanie liczą na Leonarda Korira, który w zeszłym roku pobiegł 59:52, czy Samuela Chelange z życiówką 1:00:37. Wśród pań wystartują m.in. Jordan Hasay (1:07:55) i Sara Hall (1:09:37), żona Ryana Halla, rekordzisty USA w półmaratonie.

Apetyt na medal, zwłaszcza w rywalizacji kobiet, mają Japończycy. Dwa lata temu Azjatki wywalczyły drużynowo brąz. O powtórzenie, czy też poprawienie tego wyniki nie będzie łatwo, bo w bój ruszy młoda drużyna. Najbardziej doświadczona jest Miyuki Uehara (rocznik 1995), uczestniczka igrzysk w Rio i mistrzostw świata w Londynie. Jej rekord życiowy w półmaratonie to 1:09:13.

Gospodarze, czyli Hiszpanie liczą na Trihas Gebre, której rekord życiowy 1:09:57 (rekord kraju). W biegu mężczyzn stawiają na doświadczenie Ayada Lamdassema, którego rekord życiowy to 1:01:22.

Składy reprezentacji na mistrzostwa ogłosiło dopiero kilka krajów. Przypomnijmy, że polscy zawodnicy nie wezmą udziału w tej imprezie.

Mistrzostwa Świata w półmaratonie odbędą się w Walencji 24 marca. Początek zmagań o 17:05 czasu lokalnego.

Strona imprezy: www.iaafvalencia2018.com

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce