MŚ w przełajach pod kenijskie dyktando. Pogrom!

Opublikowane w pon., 27/03/2017 - 12:16

Tradycyjnie już czempionat stał pod znakiem wewnętrznej rywalizacji Afrykanów. Tym razem górą była Kenia. Polacy nie startowali.

Impreza odbyła się w niedzielę w stolicy Ugandy Kampali. Uczestnicy rywalizowali w okolicach małego lotniska znajdującego się w „Parku Niepodległości”. Jedna pętla liczyła 2 km. Dla seniorów i seniorek przygotowano dystans 10 km. W zmaganiach juniorów (do lat 20) na 8 km i juniorek na 6 km. Łącznie wystartowało blisko 660 zawodników z 60 krajów.

Seniorzy

W biegu mężczyzn Przez większość dystansu prowadził zawodnik gospodarzy Joshua Cheptege. Na 2 km przed metą Ugandyjczyk miał 11 sekund przewagi nad resztą stawki. Narzucone tempo i wilgotne, gorące warunki okazało się być samobójczą taktyką. Ostatecznie lider osłabł i przybiegł na odległej 30 pozycji.

Cierpliwość została wynagrodzona i zwyciężył obrońca tytułu z 2015 r. Geoffrey Kamworor.

Drugi był jego rodak Leonard Barsoton ze stratą 12 sekund, trzeci - Etiopczyk Abadi Hadis. Najlepszym Europejczykiem został Hiszpan Sergio Sanchez - halowy wicemistrz świata w biegu na 3000m z 2010 roku, który zajął jednak bardzo odległe 50 miejsce.

W klasyfikacji drużynowej najlepsza okazała się Etiopia, która wyprzedziła Kenie i Ugandę.

Seniorki

Drużynę Kenijek do miażdżącego zwycięstwa poprowadziła Irene Chebet Cheptai. Co ciekawe, za liderkę drużyny uchodziły Agnes Tirop Chebet, która miała bronić tytułu z ubiegło roku, oraz Faith Kipyegon - mistrzyni olimpijska z Rio w biegu na 1500m. Do tej pory Cheptai nie miała w swoim CV większych sukcesów. Dwa lata temu wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w przełajach drużynowo. Sama na metę przybiegła wówczas siódma. Teraz zdobyła złoty dublet.

Sekstet z Kenii zajęła pierwszych sześć miejsc! Tego nikt się nie spodziewał. Wspomniana Agnes Tirop Chebet uzyskała czas 31:57. Druga była Alice Aprot Nawowuna z czterema sekundami straty, trzecia finiszowała Lilian Kesait Rengeruk z 14 sekundami sekundami straty.

Broniąca złotego medalu Agnes Tirop Chebet była piąta, na szóstej pozycji przybiegła Faith Kipyegon. Za nią finiszowała Ruth Jebet z Bahrajnu - rekordzistka świata w biegu na 3000m z przeszkodami i mistrzyni olimpijska z Rio. Najwyżej z reprezentantek Europy uplasowała się naturalizowana Hiszpanka Trihas Gebre pochodząca z Etiopii, która zajęła 20 miejsce.

Podium w rywalizacji drużynowej wyglądało tak samo jak przed dwoma laty. Zwyciężyły Kenijki, z olbrzymią przewagą wyprzedzając Etiopki i naturalizowaną reprezentacje Bahrajnu.

Młodzież

W biegu juniorów złoto zdobył Ugandyjczyk Jacob Kiplimo - brązowy medalista MŚ z Bydgoszczy w tej kategorii w biegu na 10 000m. Drużyno najlepsza okazała się Etiopia.

Wśród dziewcząt wygrała Etiopka Letesenbet Gidey, która tym samym obroniła złoto sprzed dwóch lat. Zawodniczka poprowadziła też swoje koleżanki do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej.

Sztafeta mieszana

W sztafecie mieszanej, która debiutowała na przełajowych Mistrzostwach Świata, wygrała Kenia, wyprzedzając Etiopię i Turcję. W zwycięskiej ekipie zmagania rozpoczął Asbel Kiprop - trzykrotny mistrz świata w biegu na 1500m i Mistrz Olimpijski na tym dystansie z 2008 roku. Natomiast w drużynie Etiopii sztafetę kończyła Genzebe Dibaba - wicemistrzyni olimpijska w biegu na 1500m z Rio i posiadaczka wielu rekordów świata, zwłaszcza halowych. Zmagania rozgrywane były w formule 4x2km.

42. Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych za nami. Kolejna edycja odbędzie się 29 marca 2019 roku w duńskim Aarhus.