Na bieganie tylko w pojedynkę. Ale... "To nie jest tak, że mamy prawo joggingu i uprawiania sportów. To nie chodzi o utrzymanie formy"

 

Na bieganie tylko w pojedynkę. Ale... "To nie jest tak, że mamy prawo joggingu i uprawiania sportów. To nie chodzi o utrzymanie formy"


Opublikowane w wt., 31/03/2020 - 12:45

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe obostrzenia w przemieszczaniu się mieszkańców Polski, związane z minimalizacją liczby zarażonych koronawirusem.

Najważniejszym obostrzeniem – z punktu widzenia osoby aktywnej fizycznie, ćwiczącej i trenującej w przestrzeni publicznej – jest zakaz wychodzenia z domu i poruszania się w grupach, tj. 2 osoby i więcej. Podczas wyjścia obowiązkowe będzie zachowanie odległości do najbliższej osoby, minimalnie 2 metrów. Zakaz ten dotyczy także członków rodzin, ale nie obejmuje opieki nad osobami niepełnoletnimi (te muszą pozostawać pod opieką - zakaz poruszania się samodzielnie) oraz osób niepełnosprawnych.

– To nie jest tak, że mamy prawo biegania i uprawiania sportów. Traktujmy to jako niezbędny środek higieny i zdrowia psychicznego. To nie chodzi o to, żebyśmy utrzymali formę i biegali kilka kilometrów wokół domu. Chodzi o to, żebyśmy mogli wyjść, przewietrzyć się, krótko i do domu (akt. - cytat ministra). Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu i poprawiania kondycji. Naprawdę damy radę przetrwać te 2 tygodnie bez ćwiczeń fizycznych – podkreślił minister Łukasz Szumowski, odradzając aktywność na powietrzu. Zalecenie nie jest formalnym zakazem aktywności.

Wprowadzono także ograniczenia dot. dostępu do parków miejskich, plaż i bulwarów oraz zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

– Najważniejsza zasada to dystansowanie się. Dwa metry od drugiej osoby – podkreślił Premier Morawiecki.

Pozostałe ograniczenia i nakazy:

 • wprowadzenie rozszerzonej formuły kwarantanny – osoby poddane kwarantannie od 31 marca zostaną poddane izolacji, jeśli przebywają pod tym samym adresem co rodzina, izolacji poddani zostaną także bliscy;
 • osoby objęte kwarantanną będą miały obowiązek używania aplikacji „Kwarantanna domowa” dla celów potwierdzania stosowania się do wytycznych;
 • ograniczenie liczby osób przebywających jednocześnie w sklepach do trzykrotności liczby kas zainstalowanych w sklepie;
 • ograniczenie liczby osób przebywających w placówkach pocztowych - 2 osoby na okienko, oraz na bazarach i targowiskach – 3 osoby w kolejce do jednego straganu;
 • zamknięcie w weekendy sklepów i marketów budowlanych;
 • wprowadzenie w sklepach w godz. 10-12 tzw. „godzin dla seniorów”, w których osoby w wieku 65+ będą mogły dokonać zakupów w sklepach spożywczych, aptekach czy drogeriach - w tym czasie do sklepu nie bedą wpuszczane osoby poniżej 65 roku życia;
 • obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów (rękawiczki zapewnia sklep)
 • obowiązek zapewnienia przez pracodawcę środków do dezynfekcji w miejscu pracy, a w biurach także minimalnej odległości 1,5 m między stanowiskami pracy;
 • zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych, z wyjątkiem miejsc dla osób na przebywających na kwarantannie;
 • odwołanie zabiegów medycznych i operacji nie związanych z ratowaniem życia i zdrowia;
 • zakaz działalności m.in. zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, klubów fitness czy salonów tatuażu;
 • rozszerzenie limitu połowy dostępnych miejsc w środkach zbiorowego transportu na autobusy i pojazdy przewoźników prywatnych (tak jak w komunikacji miejskiej).

– Szanowni Państwo, pozostańmy w domach. To zalecenie światowej organizacji Zdrowia, nie popełniajmy błędów Włoch czy Hiszpanii. Przestrzegajmy rygory, które wprowadzamy. To czy będziemy mogli wrócić do normalności, zależy od tego czy w najbliższych 2-3 tygodniach będziemy przestrzegać tych zasad. Z każdym lekkomyślnym, niepotrzebnym wyjściem z domu pandemia się wydłuża – podkreślił Premier Morawiecki.

– Izolowanie się od siebie i stosowanie rygorów sanitarnych to na dziś jedyny sposób walki z koronawirusem – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ograniczenia wchodzą w życie w środę 1 kwietnia (ograniczenia dot. hotelów od 2 kwietnia, w miejscach pracy - od 3 kwietnia). Kary od 5 do 30 tys. zł, a przy notorycznym łamaniu - jeszcze bardziej drastyczne kary, o których będzie rozstrzygał sąd.

źródło: KPRM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce