Na plecach, ramionach, wokół pasa… Uniejów zaprasza na MP w „Noszeniu Żon”


Opublikowane w czw., 16/05/2019 - 08:42

Słodki ciężar poczują uczestnicy 1. Otwartych Mistrzostw Polski w „Noszeniu Żon”, które odbędą się 8 czerwca w Uniejowie. To nie będzie „czar-par”, ale zacięta walka.

W ubiegłym roku do uzdrowiska przyjechało sześć duetów, żeby walczyć w eliminacjach do mistrzostw świata w tej niecodziennej konkurencji. Mistrzostwa odbywają się w fińskim Sonkajarv pod nazwą Eukonkanto i to już od 1992 roku (zobacz wideo relację)!

Zawody w Uniejowie musiały się spodobać Skandynawom, bo słynące z term uzdrowisko otrzymało zgodę na organizację imprezy rangi mistrzostw kraju. Sama rywalizacja odbędzie się na zasadach mistrzostw świata, a zwycięzcy uzyskają prawo startu w tej imprezie.

Zwycięzcami ubiegłorocznych eliminacji zostali Marta Kozanecka i Artur Świstek z Uniejowa, którzy później podczas mistrzostw świata zdobyli brązowy medal! Jeśli wystartują podczas pierwszych krajowych mistrzostw, powinni być faworytami.

Uczestnicy mają do pokonania tor przeszkód o długości 253,5 m. Trasę urozmaicono m.in. dwoma suchymi przeszkodami i jedną mokrą, o głębokość ok. 1 m. Partnerka, którą niesiemy, nie musi być naszą żoną, może być chociaż żoną kolegi. Ale musi mieć ukończone 17 lat i ważyć minimalnie 49 kg. Ściganie odbywa się parami.

Jak sobie poradzić ze słodkim ciężarem? Jest kilka sposobów noszenia partnerki. Styl strażacki to „żona” jest niesiona na barkach. Najpopularniejszy jest styl estoński, polegający na tym, że żona lub koleżanka wisi do góry nogami za plecami męża, oplatając kończynami ramiona biegacza. Brzmi to może jak fragment ze książki E.L. Jamesa „Pięćdziesiąt twarzy Graya”, ale metoda jest skuteczna o czym świadczy ilość tytułów zdobytych przez Estończyków.

Jeśli więc przegapiliście Walentynki, albo zapomnicie o Dniu Matki jest szansa, by to nadrobić. 1. Otwarte Mistrzostwa Polski w „Noszeniu Żon” rozegrane zostaną 8 czerwca. Zapisy ruszają 20 maja w portalu inessport.pl. Impreza towarzyszyć będzie Extermynatorowi, czyli miejscowemu biegowi z przeszkodami.

RZ

fot. www.wife-carrying.org


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce