Jeden z najlepiej płatnych biegów ultra świata - zacięta rywalizacja!

Opublikowane w wt., 06/12/2016 - 11:11

Znakomitą obsadę miały The North Face 50 Mile Championships - najlepiej płatne zawody ultramaratońskie na świecie, które w miniony weekend odbyły się w Marin Headlands w Kalifornii. Rywalizacja była zacięta.

Bieg mężczyzn wygrał Zach Miller (5:56:03). Zwycięzca JFK Run 50 Mile czy Lake Sonoma, szósty zawodnik tegorocznego UTMB stoczył pasjonujący pojedynek z Haydene'm Hawksem (niespodziewany zwycięzca tegorocznego Speedgoat 50K). Na mecie dzieliły ich ledwie 2 minuty!

Podium uzupełnił David Laney, trzeci zawodnik UTMB 2015.

Wśród kobiet wygrała Ida Nilsson (6:59:49). Szwedka dopiero od niedawna biega ultra. Zadebiutowała w sierpniu zeszłego roku, ale to doświadczona biegaczka z bieżni. Specjalistka 3000m z przeszkodami była rekordzistką Szwecji na tym dystansie. Zdobywała również złote medale na zawodach przełajowych. W tym roku wygrywała m.in. Transvulcanię.

Drugie miejsce wywalczyła Magdalena Boulet, Amerykanka o polskich korzeniach (w wieku 15 lat przez Niemcy wyemigrowała do USA). Trzecie miejsce przypadło Ruth Croft, trzeciej zawodniczce seri Skyrunner Extreme w 2016 r.

Zwycięzcy otrzymali czeki na 10 tys. dolarów. Łącznie na nagrody pieniężne organizatorzy wydali aż 30 tys. dolarów - to czołówka zestawienia wśród wszystkich biegów ultramaratońskich na świecie. Wysokim budżetem na nagrody mogą pochwalić się także m.in. Two Oceans Marathon w Kapsztadzie (RPA) - 105 tys. dolarów, Run Rabbit Run w Nowej Zelandii - 60 tys dolarów.

Dla porównania, najlepiej płatny bieg w Polsce - festiwalowy Bieg 7 Dolin 100 km (tylko ten jeden dystans) - oferuje najlepszym biegaczom ok. 45 tys zł, czyli ok 10,5 tys. dolarów (dane za rok 2016).