Najstarszy biegacz świata - Polak! - wystąpi na WMACI Toruń 2019! Ty też możesz!


Opublikowane w śr., 23/01/2019 - 09:53

Stanisław Kowalski (rocznik 1910!) to najstarszy lekkoatleta na świecie i jednocześnie najstarszy mężczyzna żyjący w Polsce. Dwa tygodnie po zakończeniu 8. Halowych Mistrzostw Świata Masters ukończy 109 lat! Podczas WMACI 2019 słynny świdniczanin wystartuje w pchnięciu kulą!

Pan Stanisław to postać doskonale znana w środowisku nie tylko polskich mastersów. Podczas 10. Halowych Mistrzostw Europy w 2015 roku zdobył trzy złote medale: w biegu na 60 metrów, w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem. Jest aktualnym rekordzistą świata w kategorii M105 w biegu na 100 metrów (34.50) i rzucie dyskiem (7.50), a także rekordzistą Europy w kategorii M100 na dystansie 100 metrów (32.79).

Pan Stanisław był również rekordzistą świata w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Startował także w krajowych zawodach, m.in. w stadionowych 25. Mistrzostwach Polski Weteranów, które w 2015 roku odbyły się w Toruniu.

Na jego temat powstał reportaż telewizyjny "Złoty wiek", który wyemitowano na kilku kanałach TVP. Jego życiorysem i sportowymi dokonaniami interesowali się też dziennikarze z wielu innych krajów, w tym choćby dalekiej Japonii.

8. World Masters Athletics Championships Indoor to wydarzenie, w którym może wziąć udział w zasadzie każdy, kto spełnia kryterium wiekowe (ukończone minimum 35 lat) i złoży oświadczenie o stanie zdrowia, umożliwiającym mu udział w sportowej rywalizacji. Żadne inne kryteria nie muszą być spełnione, licencje, klasy sportowe i minima kwalifikacyjne nie są wymagane. Stąd też w tego typu wydarzeniach uczestniczą tysiące zawodniczek i zawodników. Organizatorzy liczą, że w mistrzostwach, które odbędą się w Toruniu, do rywalizacji stanie około 4 tysięcy sportowców z niemalże stu krajów, w tym blisko 1000-osobowa reprezentacja Polski.

Zapisy do imprezy trwają już tylko do 29 stycznia. Więcej na temat mistrzostw na stronie wydarzenia - www.wmaci2019.com - oraz na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters - www.pzlam.pl.

Fundacja „Festiwal Biegów” jest jednym z partnerów imprezy. Pod flagą Festiwalu wystartuje reprezentacja polski w biegu na 10 km, w której wystąpią m.in. MIstrzowie Polski Masters w Biegu Ulicznym na 10 km, wyłonieni we wrześniu ubiegłego roku podczas Życiowej Dziesiątki 9. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju .

Źródło: Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce