Najszybsze 15 km w historii! Etiopka Letesenbet Gidey zaskakuje


Opublikowane w ndz., 17/11/2019 - 18:24

Następna bariera lekkoatletyczna złamana! Letesenbet Gidey wygrała bieg na 15 km w holenderskim Nijmegen z fantastycznym czasem 44 minut i 20 sekund. To najlepszy wynik w historii lekkiej atletyki na tym dystansie! W nagrodę czekała na nią premia w wysokości 50 tysięcy euro.

W niedzielę, 21-letnia wicemistrzyni świata z Dohy na 10 000 m, okazała się najlepsza podczas jednej z najpopularniejszej imprez organizowanych na tym nietypowym dystansie - Zevenheuvelenloop. Choć dla wielu biegaczy 15 km traktuje jako dobry sprawdzian i trening, to od lat w Niderlandach urządzane jest szybkie ściganie z udziałem światowej czołówki. Nie inaczej było w tym roku.

Już same międzyczasy Etiopki robią wrażenie. Pierwsze 5 km pokonała w 15 minut i 9 sekund, a na 10 km miała wynik 29.44. To oznacza, że „dychę” pokonała zaledwie o sekundę wolniej niż rekord świata kobiet. O mały włos, a w tabelach statystycznych zapisałaby się w dwóch rubrykach.

Ostatecznie Etiopka poprawiła dotychczasowy najlepszy rezultat należący do Joyciline Jepkosgei o minutę i 17 sekund. Był to międzyczas z półmaratonu w czeskiej Pradze z 2017 roku, podczas którego Kenijka ustanowiła rekord świata w półmaratonie (już nieaktualny).

Dodajmy, że równo dekadę temu w Nijmegen, rekord ustanowiła też wielokrotna medalistka olimpijska Tirunesh Dibaba wygrywając z rezultatem 46.29. Teraz z takim czasem do swojej rodaczki miałaby dwie minuty straty! To się nazywa progresja rekordu.

Gidey nie dała szans rywalkom. Z dużą stratą po niej metę przekroczyły Kenijki Evaline Chirchir (46.33) i Eva Cherono (48.15). Tuż za podium znalazła się Japonka Yuki Suzuki (48.45).

Wśród mężczyzn walka była bardziej zacięta. Zwyciężył 23-letni Ugandyjczyk Stephen Kissa z czasem 41.49. Drugi był Kenijczyk Edwin Kiptoo z zaledwie dwoma sekundami straty, a trzeci jego rodak Moses Koech – 42.06. Do pobicia najlepszego wyniku na tym dystansie należącego do innego Ugandyjczyka Joshua Cheptegeia zabrakło 44 sekund. Wynik ustanowiony był oczywiście w Nijmegen.

Jeśli chodzi o polskie biegi długie, to najlepszy wynik historii mężczyzn na tym dystansie – 43 minuty i 45 sekund należy do Jana Huruka z 1992 roku.

Przypomnijmy, że od ubiegłego IAAF nie notuje już rekordów świata w biegu ulicznym na 15 km, tylko najlepsze rezultaty w historii.

Na 5 km po oficjalny rekord świata! Tylko w jakich butach? IAAF zmienia przepisy lekkiej atletyki

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce