Najważniejsze wydarzenia z tras ultra na świecie

Opublikowane w wt., 30/12/2014 - 08:38

Miniony rok przyniósł nam wiele emocji. Na najdłuższych i najtrudniejszych trasach na świecie rywalizowali ze sobą tytani. W naszych relacjach powtarzały się te same nazwiska, padały rekordy tras, a wyczyny ultramaratończyków zapierały nam dech w piersiach. Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia na świecie.

Nowa liga ultramaratonów

Powstał nowy cykl zawodów Ultra Trail World Tour. Skupił 10 największych ultramaratonów na świecie odbywających się w atrakcyjnych turystycznie miejscach i spełniających wyśrubowane standardy. Możliwość zdobywania punktów w klasyfikacji generalnej przyciągnęła na trasy biegów wchodzących w skład ligi, największe gwiazdy biegów górskich. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem Francoise D’Haene’a, ale Polacy też mieli powody do zadowolenia. Gediminas Grinius zajął trzecie miejsce, a Piotr Hercog 10.

Francoise D’Haene w świetnej formie

Francuski zawodnik na pewno dobrze wspomina miniony sezon. Na początku roku wydawało się, że dominatorem będzie Ryan Sandes, który wygrał TransGranCanarię. Jednak już UTMF wyraźnie wskazał, kto będzie się liczył w walce o najwyższe miejsca. Zupełnie bez wysiłku pokonał 168km w 19:09:13 wokół Mount Fuji. Potem było już tylko lepiej. W Chamonix podczas UTMB z czasem 20:11:44 ustanowił nowy rekord trasy.

Ryan Sandes zadowolił się innym rekordem. W towarzystwie Ryno Griesela pokonał 204 km w Górach Smoczych w 41 godzin i 49 minut. Poprawił poprzedni rekord o 18 godzin.

Rekordy i starty Kiliana Jorneta

Rekordy i zwycięstwa w 2014 r. były domeną słynnego Katalończyka. Był najszybszym w historii uczestnikiem maratonu Zegama - Aizkorri, ustanowił najszybszy czas pokonania trasy Hardrock 100. Wziął udział w 14 biegach. Odniósł podwójne zwycięstwo podczas Mistrzostw Świata w Skyrunningu. Kolejny rekord pobił podczas Kima Race i z tego powodu nie pojawił się na trasie UTMB.

Zadebiutował też w roli organizatora, zapraszając biegaczy na pierwszą edycję Tromso Sky Race. Odpowiedzialność za innych zawodników nie szła w parze z biciem rekordów i własnego biegu nie wygrał. Mimo to i tak 2014 należał do niego. Ostatnim osiągnieciem był rekordowy czas pokonania drogi na Aconcaguę.

Polacy gonią światową czołówkę

Polacy byli trudnymi przeciwnikami dla liderów światowych rankingów. 1600 zawodników 110-kilometrowego biegu musiało uznać wyższość Pawła Dybka i Magdaleny Łączak podczas Ultra Trail Mallorca. Obydwoje zwyciężyli, a mistrzyni Polski w ultramaratonie w klasyfikacji generalnej była siódma. Magda Łączak została też trzecią zawodniczką mistrzostw świata w Chamonix i ósmą biegaczką Festiwalu Templariuszy.

Gediminas Grinius to nasz najlepszy litewski nabytek od czasu Mickiewicza. Czwarty zawodnik Diagonale des Fous, piąty na trasie UTMB, no i trzeci finalista całej serii UTWT. Piotr Hercog dzielnie starał się utrzymać tempo rywali i ukończył UTMF na dziewiątej pozycji. Marcin Świerc zakończył mistrzostwa świata w skyrunningu na ósmym miejscu. Andrzej Radzikowski był trzecim zawodnikiem Spartathlonu.

Ekstremalne wyzwania Polaków

Są takie imprezy i wyzwania, gdzie już sam udział jest nie lada osiągnięciem. Ryszard Kałaczyński spędził 5 miesięcy na pokonywaniu raz dziennie trasy maratonu w swojej miejscowości. W sierpniu 2015 r. będzie miał na koncie 366 takich biegów. Polacy zmierzyli się z trasami na pustyniach Gobi, Atakama, Sahara i na Antarktydzie. Po raz pierwszy znaleźli się w klubie Grand Slam 4 Deserts.

Polacy byli reprezentowani podczas Maratonu Piasków, Comrades Marathon i Badwater. Michał Złotowski okazał się szybszy od jachtu i pierwszy pokonał w nietypowym wyścigu trasę wokół jeziora Jeziorak. Po piętach Kilianowi Jornetowi depcze Andrzej Bargieł, który ma własną wersję „Summits of my life”. W rekordowym czasie 21 godzin i 14 minut wszedł i zjechał z Mansalu.