Namawiają maratończyków, by... zwolnili

 

Namawiają maratończyków, by... zwolnili


Opublikowane w pt., 19/01/2018 - 09:02

Dla 75 000 uczestników niedzielnego Standard Chartered Hong Kong Marathon naukowcy sportowi mają dosyć nietypową radę. „Zwolnijcie” - namawiają biegaczy. Organizatorzy nie idą tak daleko. Zalecają ostrożność i słuchanie własnego ciała. Wszystko dlatego, że od kilku dni w Hongkongu rośnie temperatura.

W wartościach bezwzględnych przedział temperatur od 17-21 stopni Celsjusza nie jest może komfortowy, ale nie wydaje się ekstremalny. Tymczasem naukowcy twierdzą, że sprawa jest poważna. Nie dość, że ostatnie dni były chłodne i już sama zmiana pogody nie będzie korzystna, to jeszcze będzie jej towarzyszyła wysoka wilgotność 70 – 90%, która będzie utrudniała bieganie. Według naukowców, wyższa temperatura i wilgotność oznaczają większe zmęczenie i ryzyko udaru.

Podczas pięciu poprzednich edycji imprezy zmarło aż trzech jej uczestników. Dwóch z nich, dwóch brało udział w biegu na dystansie 10 km, jeden był półmaratończykiem. Organizatorzy więc dmuchają na zimne i robią wszystko, by takie sytuacje się nie powtarzały. Nie poprzestali na ostrzeżeniach i aktywnie przeciwdziałają ewentualnym problemom.

Na uczestników tego maratonu czeka „klinika” biegacza, dostosowana do różnych potrzeb. Zbadać mogą się debiutanci i doświadczeni zawodnicy. Na trasę wyjedzie 10 ambulansów. Nad bezpieczeństwem biegaczy będzie czuwało 800 pracowników medycznych w ruchu i w punktach stacjonarnych, których liczba została zwiększona do 42. Problemów zdrowotnych mają też wypatrywać ratownicy na motocyklach.

Mimo tych wszystkich działań, w opinii naukowców najlepszą radą jest bieg w tempie wolniejszym, od tego z treningów i zwracanie uwagi na sygnały wysyłane przez organizm.

Te ostrzeżenia nie dotyczą Melaku Belachewa. Zwycięzca i rekordzista sprzed roku już zapowiedział, że da z siebie wszystko i będzie bronił tytułu.

IB

Źródło: South China Morning Post

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce