Neutralni biegacze z Rosji - jest lista


Opublikowane w wt., 22/01/2019 - 08:58

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF zaakceptowało podania 42 rosyjskich sportowców i na najbliższy sezon przyznała im status zawodników neutralnych (Authorized Neutral Athletes - ANA). W tej grupie znaleźli się także biegacze, jednak nie należy się spodziewać nowej konkurencji na biegowych trasach. Na liście nie ma nowych nazwisk. Ci sami zawodnicy mieli prawo do startu pod neutralną flagą także w 2018 r.

Fyodor Shutov wykorzystał tę możliwość zajmując ósme miejsce w maratonie w Dublinie. Nabiegał tam czas 2:16:48, poniżej swojej życiówki z 2016 r. z Wołgogradu. Za to na krótszych dystansach poprawiał swoje wyniki Rinas Akhmadeyev. Zrobił to m.in. podczas mistrzostw Europy w Berlinie, gdzie w biegu na 5000m zajął siódme miejsce z czasem 13:24.43.

Na liście zawodników neutralnych znalazło się ponownie miejsce dla kilku sprinterów. Z ubiegłorocznej neutralności nie skorzystał mistrz Rosji na 200m z 2010 r., Viacheslav Kolesnichenko. Wprawdzie nadal dużo startuje i większość tych biegów kończy na podium, ale poza Rosją biegł jedynie w Grecji, gdzie podczas Kalamata Papaflessia zajął trzecie miejsce w biegu na 100m. Również mistrz Rosji na 1500m z 2014r. Yegor Nikolayev nie bywał gościem ubiegłorocznych zawodów międzynarodowych.

Polina Miller pod neutralną flagą odwiedziła w zeszłym roku m.in. Polskę, gdzie wygrała bieg na 400 m podczas Memoriału Janusza Sidły. Rywalizowała tam m.in. z Anną Kiełbasińską. Podczas mistrzostw Europy w Berlinie zakończyła swój start na półfinałach. Z kolei jej rodak Timofey Chalyy w finale mistrzostw Europy 400m przez płotki zajął ósme miejsce.

Wśród zawodników neutralnych nie zabrakło również wielkich gwiazd lekkoatletycznych dyscyplin. Ponownie bez barw narodowych będzie startował Sergey Shubenkov - płotkarz, mistrz świata z Pekinu i wicemistrz świata z Londynu, zwycięzca m.in. Memoriału Janusza Kusocińskiego. Kolejny rok startów pod neutralną flagą może też planować specjalistka skoku w wzwyż Maria Lasitskene - mistrzyni Europy i świata, zwyciężczyni ubiegłorocznego Copernicus Cup w Toruniu i Opolskiego Festiwalu Skoków.

Przyznanie neutralnego statusu nie jest jednoznaczne z automatycznym pozwoleniem na udział w zawodach. Tacy zawodnicy przez startem muszą zostać zaakceptowani zarówno przez IAAF, jak i przez organizatora danej imprezy.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce