To nie Bond, a doping to błąd. Agenci na tropie oszustów w „majorsach”

 

To nie Bond, a doping to błąd. Agenci na tropie oszustów w „majorsach”


Opublikowane w czw., 04/04/2019 - 08:01

Takiego scenariusza nie napisał by sam Ian Fleming. Lekkoatletyczne organizacje walczące zaciekle z dopingiem - IAAF i jego Komitet ds. Integralności Lekkiej Atletyki (AIU) oraz prestiżowy cykl Abbott World Marathon Majors - połączyły siły i zapowiedziały stworzenie przełomowego programu antydopingowego opartego na... działaniach wywiadowczych.

IAAF stworzył szczegółową analizę na temat zagrożeń dotyczących biegów ulicznych i opracował program kładący duży nacisk na kontrole zawodników z elity. Wykorzystuje się w nim informacje wywiadowcze, by „odpowiedni sportowcy przechodzili kontrole antydopingowe w odpowiednim czasie” - jak czytamy w komunikacie dot. zawiązanej współpracy. Ale nie tylko. Na podstawie zebranych informacji tworzone mają być całe profile, oceny ryzyka, analizy paszportu biologicznego, a także raporty z wyników osiąganych przez zawodników i miejsc, w których przebywają.

Sternicy Abbott World Marathon Majors są dumni ze swojej polityki dotyczącej zerowej tolerancji dla dopingu. Inwestują w kolejne narzędzia pozwalające wykryć oszustwa, ale też nie chcą tylko zwiększać liczby pobieranych i analizowanych próbek. Także ludzie tworzący program z ramienia AIU mówią, że to właściwy krok. Biegi AWMM, czyli Tokio, Boston, Londyn, Berlin, Chicago i Nowy Jork, mają zostać objęte najwyższym możliwym nadzorem i ścisłymi regulacjami jeśli chodzi o zwalczenie dopingu. Jakimi? Tego raczej opinia publiczna się nie dowie.

Zgodnie z zaleceniami AIU, program obejmuje w najbliższym czasie pulę testową, złożoną z 150 zawodników elity AWMM.

Przypomnijmy, że na przestrzeni kilku ostatnich lat zostały zdyskwalifikowane trzy zwyciężczynie Abbott World Marathon Majors - Rosjanka Lilia Szobuchowa (sezony 2009-2010 i 2010-2011), u której w 2014 wykryto nieprawidłowości w paszporcie biologicznym, Kenijka Rita Jeptoo (sezon 2013-2014) oraz jej rodaczka i mistrzyni olimpijska z Rio - Jemime Sumgong (2016–17).

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce