[AKTUALIZACJA] "Brak gwarancji bezpieczeństwa uczestników". Bieg Powstania Wielkopolskiego odwołany!


Opublikowane w sob., 22/12/2018 - 08:05

„Bieg Powstania Wielkopolskiego to impreza sportowo-kulturalna upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Uczestnicy oprócz rywalizacji stricte sportowej wezmą udział w swoistej ścieżce edukacyjnej mającej za zadanie przybliżenie tego niedocenianego wydarzenia.” – czytamy na stronie organizatora. Tymczasem nie wiadomo czy bieg w ogóle dojdzie do skutku. Na razie nie ma na to zgody policji. A na liście startowej widnieje 1915 nazwisk.

Organizatorem czwartej edycji wydarzenia jest Stowarzyszenie „Bieg Powstania Wielkopolskiego”. Limit uczestników ustalono na symboliczne 1918, by upamiętnić datę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Lista startowa jest właściwie pełna. Pakiety startowe można odbierać dość nietypowo, bo tylko kilka dni przed biegiem – 22 i 23 grudnia. Sam bieg zaplanowano na godzinę 19:00 27 grudnia, czyli dokładnie w rocznicę wybuchu powstania. Wszystko jest przygotowane, pamiątkowe koszulki z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego prezentują się imponująco…

Organizator ani słowem nie wspomniał o problemach. Skomentował sprawę dopiero po komunikacie rzecznika prasowego policji.

W piątek 21 grudnia na oficjalnym koncie Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Andrzeja Borowiaka pojawiła się informacja: „Nie będzie biegu ulicznego 27 grudnia w Poznaniu! MIR w oparciu o negatywną opinię Policji nie wydał zgody. Komercyjne wydarzenie organizowane przez grupę prywatnych osób skupionych w stowarzyszeniu jest kompletnie nieprzygotowane. Nie ma gwarancji bezpieczeństwa dla uczestników.”.

Stowarzyszenie odpowiada: „W nawiązaniu do komunikatu rzecznika Wielkopolskiej Policji o negatywnej opinii Policji do zgody na wyłączenie ulic z ruchu dla Biegu Powstania Wielkopolskiego potwierdzamy, że na ten moment faktycznie jest ona negatywna. Do samego końca będziemy jednak walczyć o jej zmianę, bo nie wyobrażamy sobie nie uczczenia okrągłej, 100 rocznicy na biegowo jak robiliśmy to ostatnie 3 lata. Do tegorocznego Biegu Powstania Wielkopolskiego jesteśmy przygotowani najlepiej z dotychczasowych edycji, stąd negatywna opinia Policji jest dla nas dużym zaskoczeniem.” Informacja ta została zamieszczona wraz ze wzorem pełnomocnictwa do odbioru pakietu startowego przez osobę trzecią. Organizatorzy nie dopuszczają możliwości odwołania biegu…

Tymczasem Radio Poznań podaje informację, że Stowarzyszenie „Bieg Powstania Wielkopolskiego” po ubiegłorocznej edycji biegu nie zapłaciło firmie ochroniarskiej, która obstawiła trasę setką pracowników. Według przedstawiciela firmy, Stowarzyszenie widnieje w Krajowym Rejestrze Dłużników i nie jest wypłacalne. Organizator biegu zaprzecza tym informacjom. Dodaje, że faktura została zawyżona i do tego nie wystawiono jej poprawnie. Na firmę ochroniarską zrzuca też winę za skrócenie ubiegłorocznej trasy o 450 metrów.

Jak potoczą się losy tej imprezy biegowej i zapisanych na nią uczestników? Będziemy monitorować sprawę.

KM

fot. Tomasz Szwajkowski


AKTUALIZACJA

Organizatorzy biegu informują o odwołaniu imprezy. Bieg zastąpi impreza patriotyczna, a wszyscy, którzy wezmą w niej udział i okażą numer startowy otrzymają pamiątkowy medal.

Część uczestników niedoszłej imprezy deklaruje pokonanie trasy biegu w sposób nieformalny. Organizatorzy imprezy pokreślają, ze robią to na własną odpowiedzialność.

red.


Polecamy również:


Podziel się: