Nie mógł chodzić, wygrał... Self-Transcendence 3100 mile!

Opublikowane w pon., 14/08/2017 - 13:28

W ubiegłym tygodniu zakończył się Self-Transcendence 3100 mile - najdłuższy certyfikowany bieg na świecie. Śmiałkowie rywalizowali w Nowum Jorku, przez 52 długich dni i nocy. Do mety dotarło tylko 10 osób.

Self-Transcendence 3100 mile to doświadczenie, które pozwala poznać granice swoich możliwości. Impreza początkowo rozgrywana była na dystansie 2700 mil. Jednak po dwunastu latach, pomysłodawca wydarzenia Sri Chinmoy - nieżyjący już indyjski filozof, nauczyciel jogi i atleta, postanowił zwiększyć dystans do obecnych 3100 mil (prawie 5000 km). I tak od 1997 roku biegacze rywalizują w nowojorskiej dzielnicy Queens. Dziennie pokonują dwa maratony, jeden rano a drugi wieczorem.

Zmagania toczą się na niewielkiej pętli prowadzącej wokół parku i szkoły. Runda liczy zaledwie 833 metry. W sumie biegacze muszą pokonać aż 5649 okrążeń. W ubiegłym roku zmagania ukończyło 12 osób. W sumie w ciągu 20 lat na mecie stawiło się zaledwie 144 uczestników.

Zwycięzcą tegorocznej 21. edycji Self-Transcendence 3100 mile został 51-letni Rosjanin Vasu Duzhiy.

Pochodzący z Petersburga biegacz już po raz drugi w historii wygrał ten bieg (poprzednio w 2013 roku). Duzhiy tym razem uzyskał wynik 46 dni, 46 godzin 17 minut i 21 sekund. Według relacji, jeszcze kilka miesięcy temu Rosjanin miał poważny wypadek i nie mógł stanąć na nogach o własnych siłach, nie mówiąc o bieganiu.

Wśród pań najlepsza okazała się 47-letnia Słowaczka Kaneenika Janakova, która pobiła rekord trasy z wynikiem 48 dni 14 godzin 24 dni i 10 sekund. Zdaniem organizatorów, pochodząca z Bratysławy biegaczka jednocześnie ustanowiła nowy rekord świata na tym nietypowym dystansie. Poprzedni najlepszy rezultat został był gorszy o bagatela 17 godzin! Janakova przyznała, że najtrudniejszy był dla niej początek. Po dziesiątym dniu zyskiwała tylko siły.